Kraków Szopki

69. Konkurs Szopek Krakowskich 2011 na Rynku Głównym

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie niemal codziennie wygląda tak samo: dużo przy nim ludzi (przychodzących bynajmniej nie w wyrazie wdzięczności za to, że napracował się, tworząc Pana Tadeusza), mnóstwo turystów (bo fajnie można się sfotografować) i oczekujących na przyjaciół lub drugą połówkę (grunt to charakterystyczne miejsce). Raz w roku „Adaś” zamienia się w bardzo kolorowy pomnik i dzięki temu jeszcze więcej przy nim ludzi. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczyna się tutaj Konkurs Szopek Krakowskich.

Karton + folia = szopka

Do tegorocznej edycji Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską zgłoszono 153 szopki (w tym 96 szopek dzieci i 57 dorosłych). Najmniejsze mają kilkanaście centymetrów, a największe ponad metr. Zdecydowana większość jest wykonana z kartonu, papieru, drewnianych listewek i kolorowej folii aluminiowej. Kto by pomyślał, że z takich materiałów może powstać tyle wyjątkowych dzieł sztuki wykonanych przez osoby w różnym wieku? Jak widać, w konkursie wiek nie ma znaczenia, a materiały na szopkę nie muszą być wyszukane. Chodzi o coś więcej. Moim zdaniem o anielską cierpliwość do wielogodzinnej pracy wymagającej sprytu i precyzji w tworzeniu szczegółów, które złożą się na zgraną i zapierającą dech w piersiach całość.

Od 1937 roku, wzorowane na kościołach

Pierwszy taki konkurs odbył się w 1937 roku. Wzięło w nim udział 86 osób. Podczas okupacji hitlerowskiej konkursy nie odbywały się aż do 1945 roku. Wtedy przy zburzonym przez Niemców pomniku Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Krakowska szopka wyróżnia się tym, że jest budowlą wieżową i zawiera charakterystyczne dla architektury Krakowa detale (szopkarze wzorują się głównie na krakowskich kościołach, Bazylice Mariackiej i kopule katedry na Wawelu). Według tradycji, w samo południe przy dźwiękach hejnału z Wieży Mariackiej twórcy szopek przenieśli swoje dzieła w uroczystym korowodzie do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

Wystawa pokonkursowa szopek krakowskich

Wystawa Szopek Kraków4 grudnia (niedziela) o godz. 12.00 w Sali Fontany w Pałacu Krzysztofory dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ogłosi wyniki konkursu, rozda dyplomy i otworzy pokonkursową wystawę szopek, która będzie otwarta od 5 grudnia 2011 do 26 lutego 2012.

Pokonkursowa wystawa szopek otwarta w dniach 5 XII 2011 – 26 II 2012.
Wernisaż 4 XII 2011, godz. 12.00

Godziny otwarcia:
niedziela – czwartek: 9.00–18.00
piątek – sobota: 9.00–19.00
25 i 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia: wystawa nieczynna
24 i 26 grudnia: 9.00–16.00

Ceny biletów:
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy: 6 zł
bilet zbiorowy dla grup szkolnych: 4,50 zł
bilet rodzinny: 16 zł
w poniedziałki bilet promocyjny: 3 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>