W XIII wieku pojawia się pierwsza wzmianka na temat Sułkowic, kiedy to Bolesław Wstydliwy przekazał rodzinie Radwanitów z Trzebola prawo do nadawania wsi. O istnieniu zorganizowanego osadnictwa świadczył fakt, że już w 1326 r. Sułkowice posiadały parafię. Osiedlająca się tutaj ludność najczęściej wcześniej była zatrudniona przy budowie Kalwarii Zebrzydowskiej.
Brak jest danych na temat lokacji wsi. Pierwsze informacje o zaludnieniu Sułkowic pochodzą z 1340 r. i podają liczbę 150 mieszkańców. Do połowy XIX w. była to typowa wieś osadzona na prawie magdeburskim. Za zagrodami znajdowały się pola, a domy budowano frontem na południe. W większości zabudowania były drewniane. Ludność Sułkowic zajmowała się początkowo głównie rolnictwem i hodowlą. Początki kowalstwa wiążą się prawdopodobnie z budową Kalwarii w latach 1588-1632 przez Mikołaja Zebrzydowskiego i jego następców. Sprowadzono wtedy wielu rzemieślników rozmaitych narodowości, których po zakończeniu budowy osadzono między innymi w Sułkowicach. Pod koniec XVIII w Sułkowicach było ok. 60 samodzielnych kowali. Prawdziwy rozwój kowalstwa przypada na wiek XIX – w 1858 było ich już 700, a pod koniec XIX wieku – tysiąc. W 1887 r., powstało Towarzystwo Kowali. W roku 1969 otrzymały Sułkowice prawa miejskie.
Co zwiedzić w Sułkowicach?
Będąc w Sułkowicach warto zainteresować się murowaną Kaplicą na Oblasku pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1817 roku. Kaplica wybudowana jest w stylu romańskim, na ścianie nad ołtarzem wyrzeźbiono wielki krzyż, na ołtarzu znajdują się dwie figury Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Apostoła. W oknach pozostały dwa piękne, rzeźbione piedestały po skradzionych w latach 80-tych XX wieku figurach.
Cisy Raciborskiego rosnące w Harbutowicach już przed wojną wpisane zostały do Katalogu Zabytków Przyrody, a w 1954 r. uznano je za Pomnik Przyrody. Wpisane także zostały do rejestru UNESCO. Są to najstarsze cisy w Polsce i jedne z 5 najstarszych grup drzew w Polsce. Ich wiek określa się na 1200-2000 lat (osobnik starszy) i 650-1000 lat (osobnik młodszy).
Diabelski Kamień to mur skalny o długości około 30 metrów i szerokości do 2,5 metra podzielony szczelinami na kilka części, znajdujący się na terenie Rudnika. Na wschód od niego znajduje się samotna skała w kształcie maczugi, której obwód wynosi około 10 metrów.
Głównymi walorami Sułkowic są czyste powietrze i piękne lasy. Okolice Sułkowic to wspaniałe miejsce na organizowanie wypraw pieszych i rowerowych, między innymi w kierunku Suchej Beskidzkiej i Makowa.
Co jeszcze polecisz do zobaczenia w Sułkowicach? Napisz!