Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to miasto w południowo – zachodniej Polsce, w województwie śląskim, wchodzące w skład Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Nazwa miasta pochodzi od nazwy wsi Tarnowice (obecnie dzielnica – Stare Tarnowice) i słowa gory, co w po staropolsku oznaczało kopalnie.

Historia Tarnowskich Gór jest bowiem bardzo związana z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1526. Tarnowskie Góry mają do zaproponowania turystom wiele ciekawych zabytków oraz miejsca rekreacyjno-sportowe.

Co zwiedzić w Tarnowskich Górach?

Każda osoba przyjeżdżająca w okolice miasta powinna odwiedzić Kopalnię Srebra. Znajduje się tutaj jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Jest to fragment labiryntu wykopalisk górniczych, który można zwiedzać już od 5 września 1976 r. Na głębokości 40 m znajduje się trasa turystyczna o długości 1700 m. Kształtem przypomina ona trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”.
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Sztolnia Czarnego Pstrąga. Jest 600-metrowym fragmentem najdłuższej sztolni odwadniającej „Kościuszko”. Trasa turystyczna, którą płyną turyści, znajduje się pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Osoby lubiące parki wodne również znajdą tutaj coś dla siebie. W Tarnowskich Górach znajduje się park wodny, który jest jedną z największych atrakcji sportowo-rekreacyjnych w regionie. Niedaleko miasta znajduje się również zalew wodny Nakło-Chechło.

Inne zabytki godne polecenia to:

  • Ratusz Miejski
  • Dom Sedlaczka
  • Dzwonnica Gwarków
  • Rynek Miejski
  • Rezerwat Segiet.

Co jeszcze polecisz w Tarnowskich Górach? Napisz!

Dodaj komentarz