Bazylika Mariacka

Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najważniejszy, zaraz po katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa. Został wybudowany w XV wieku, natomiast od 1963 roku jest Bazyliką. To najbardziej znany zabytek Krakowa i Polski. Związanych jest z nim wiele legend.

Jego charakterystycznym elementem są dwie wieże. Wieża wyższa, zwana Strażnicą „Excubiarum”, ma 82 metry wysokości. Z wieży tej grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Wieża niższa, o wysokości 69 metrów, mieści dzwony kościelne.

Niekwestionowanym zabytkiem jest ołtarz główny, który jest dziełem Wita Stwosza. Ołtarz jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Pierwotnie miał on ok. 18 m wysokości – obecnie po zmianach w partii zwieńczenia jego wysokość to 13 m, a szerokość 11 m.

Zwiedzający mają do dyspozycji połowę kościoła wraz z prezbiterium i ołtarzem. Wejście do bazyliki możliwe jest po wykupieniu biletu:

  • normalny w cenie 6 zł
  • ulgowy dla emerytów i rencistów w cenie 4 zł
  • ulgowy dla dzieci i młodzieży (po okazaniu legitymacji szkolnej lub studenckiej) w cenie 3 zł

Turyści mogą zwiedzać kościół codziennie, jeżeli tylko nie są odprawiane nabożeństwa. W dni powszednie jest to czas od 11.30 do 18.00, a uroczyste otwarcie Ołtarza Wita Stwosza następuje o godzinie 11.50. W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, od godziny 14.00 do 18.00.
Druga część kościoła wraz z głównym wejściem, przeznaczona jest na osobistą modlitwę. Wejście do tej części kościoła jest możliwe dla wszystkich przez cały czas i nie wymaga żadnych opłat.

Turyści od 1 maja do 31 sierpnia w każdy wtorek, czwartek i sobotę mogą zwiedzać wieżę mariacką. Wieża udostępniona jest w godzinach 9.00 – 11.30 i 13.00 – 17.30. Zwiedzający wpuszczani są co 20 min w grupach 10 osobowych. Ceny biletów:

  • normalny – 5 zł
  • dzieci do lat 12 – 3 zł

Masz zdjęcia ze zwiedzania Bazyliki Mariackiej? Pochwal się nimi!

Dodaj komentarz