Pomorskie

Niewątpliwie największą atrakcją województwa pomorskiego są kąpieliska nadmorskie. Region ten jest także bogaty w zabytki: zamki, latarnie morskie, muzea, a także w liczne zabytki związane z II wojną światową.

Województwo pomorskie posiada duże wartości turystyczne, dzięki którym gospodarka turystyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dla ochrony środowiska na terenie województwa stworzono dwa parki narodowe: Słowiński i Bory Tucholskie. Pierwszy z nich słynie z wędrujących wydm sięgających 50 metrów wysokości.

Mierzeja Helska wyróżnia się specyficznym krajobrazem. Liczy 35 km długości, 200 m szerokości w najwęższym miejscu. Na końcu półwyspu wybitnymi walorami turystycznymi może pochwalić się Hel. W miejscowości tej znajduje się Muzeum Rybołówstwa. Innymi znanymi miastami na mierzei są Jastarnia, Jurata i Chałupy.

Największym i najbardziej wyróżniającym się miastem na Pomorzu jest Gdańsk. Miasto to wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Gdański Zespół Portowo-Miejski (prościej: Trójmiasto). Symbol Gdańska – fontanna Neptuna z 1633 roku, a także Dwór Artusa z XV w., znajdują się przy Długim Targu. To tutaj znajduje się największa w Polsce gotycka katedra NMP. W Gdańsku znajduje się też Wielka Zbrojownia ze studnią zbudowaną w XVII w. w stylu renesansowym. Do zwiedzania udostępniona jest także Stocznia Gdańska, z którą wiąże się powstanie „Solidarności”.

Kolejnym ośrodkiem trójmiasta jest Gdynia, która z niewielkiej osady rybackiej w ciągu 70 lat rozwinęła się w miasto. Turystycznym centrum miasta jest Molo Południowe. Można tu zobaczyć okręty: „Dar Pomorza” oraz „Dar Młodzieży”. Przy Nadbrzeżu Kościuszki znajduje się Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego oraz Muzeum Oceanograficzne.

Najmniejszym miastem należącym do Zespołu Portowo-Miejskiego jest Sopot. Największym zabytkiem miasta jest najdłuższe molo w Polsce. Atrakcją miasta jest także Opera Leśna – słynne miejsce międzynarodowych festiwali muzycznych.

Jednym z najstarszych miast regionu jest Malbork słynący z obronnego zamku – jednej z największych warowni krzyżackich z XIII w. W Szczutowie, na miejscu pierwszego obozu koncentracyjnego, powstał monumentalny pomnik. Wśród ośrodków uzdrowiskowych w województwie pomorskim prym wiedzie Ustka. Leczy tu się choroby układu krążenia i oddechowego. W Słupsku znajduje się gotycki zamek książąt pomorskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego.

Dodaj komentarz