Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim. Miasto ma do zaoferowania naprawdę wiele ciekawych miejsc dla turystów, którzy zechcą je odwiedzić.

Miasto należy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i leży na jego wschodnim krańcu. Przez Dąbrowę Górniczą przepływają dwie rzeki: Czarna i Biała Przemsza.

Co zwiedzić w Dąbrowie Górniczej?

Zaczynając od pięknych zabytków miasta, przez park wodny z mocą atrakcji, aż do zespołu 4 jezior – Pogoria.

Pojezierze Dąbrowskie wykorzystywane jest w celach turystycznych i rekreacyjnych. Każde z czterech jezior jest inne i oferuje inne atrakcje. Dla fanów dłuższego wypoczynku nad jeziorem najlepsza będzie Pogoria I z najlepiej rozbudowaną bazą noclegową, dla fanów dzikiej przyrody i wędkowania – Pogoria III. Jeśli uwielbiasz żeglować lub pływać na windsurfingu – najlepsza będzie Pogoria III. Fani basenów ze zjeżdżalniami z pewnością muszą odwiedzić park wodny „Nemo”, który jest największym tego typu obiektem w województwie śląskim.

Jeżeli chodzi o zabytki to warto odwiedzić Pałac Kultury Zagłębia. Obiekt budowano w latach 1951-1958 w stylu socrealistycznym, w całości wg projektu Zbigniewa Rzepeckiego.

Kolejnym zabytkowym miejscem jest Bazylika pw. Matki Boskiej Anielskiej z 1898 roku. Jest to kościół w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez Stanisława Pomianowskiego.

Inne ważne miejsca:

  • Dworce kolejowe w Gołonogu, Ząbkowicach i Strzemieszycach Wielkich
  • „Freja” – dom byłego właściciela młyna w Okradzionowie
  • „Hubertus” – zajazd i lokal gastronomiczny.

Co jeszcze polecisz w Dąbrowie Górniczej? Napisz!

Dodaj komentarz