Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miasto na południu Polski w województwie śląskim. Znajduje się na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Miasto pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego regionu Podbeskidzkiego.

Jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce. Stanowi także ważny w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy. Miasto jest dobrym miejscem na wypoczynek zarówno dla osób lubiących wycieczki po górach oraz dla tych, których interesuje zwiedzanie zabytków.

Co warto zwiedzić w Bielsko-Białej?

Będąc w mieście warto odwiedzić pochodzące z XIII wieku Stare Miasto, które zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny. Na terenie Starówki Bielska-Białej warto zwiedzić Rynek i rozejrzeć się po okolicznych kamienicach, zegarze kwadransowym czy pomnikach.

Są tu też Zamek Książąt Sułkowskich oraz Katedra św. Mikołaja, jak również pozostałości po murach obronnych miasta.

W Bielsku warto zobaczyć również budowlę Ratusza, obecną siedzibę władz miejskich, powstałą w latach 1895-97 według projektu Emanuela Rosta.

Inne zabytki warte zobaczenia:

  • Bielski Syjon – klasycystyczne założenie urbanistyczne, powstałe po 1781 r.
  • Grodzisko w Starym Bielsku – pozostałość XI-wiecznej osady rzemieślniczej
  • Teatr Polski
  • Pomnik Marcina Lutra
  • Dworzec kolejowy
  • Dom Tkacza.

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej

Reksio

Z pewnością warto zwiedzić także Studio Filmów Rysunkowych, które od wielu lat produkuje kreskówki i bajki dla dzieci. W mieście stoją pomniki bohaterów bajek produkowanych w SFR – Bolka i Lolka oraz Reksia.

Jakie jeszcze atrakcje w Bielsku-Białej polecisz? Napisz!

Dodaj komentarz