Jordanów

W 1564 r. król Zygmunt August wydał przywilej na założenie miasta Jordanów, który jest dziś najstarszym miastem powiatu suskiego. Miasto słynęło z jarmarków, dzięki którym rozwijało się. W 1884 r. otwarto linię kolejową, co spowodowane było także zwiększającym się napływem letników i turystów.

W latach powojennych nastąpił systematyczny rozwój miasta. Czynnikiem miastotwórczym był przemysł. Powstały większe zakłady produkcyjne, takie jak fabryka armatury, zakłady przemysłu muzycznego, spółdzielnia przemysłu drzewnego, spółdzielnia przemysłu odzieżowego. Wybudowano bloki komunalne i osiedle spółdzielcze. Obecnie Jordanów stanowi centrum handlowe, przemysłowe, kulturalne i oświatowe dla okolicznych miejscowości.

Co zwiedzić w Jordanowie?

Do najciekawszych zabytków Jordanowa należy zespół dworski z drugiej połowy XVIII w. Dwór jest drewniany, a wokół niego znajduje się park z alejkami dojazdowymi. W mieście turysta znajdzie również stary ratusz zlokalizowany na środku jordanowskiego rynku, wybudowany z cegły z 1911 roku oraz dawną karczmę dworską z początków XIX w.

Jordanów z uwagi na swoje położenie wśród gór i lasów ma charakter miejscowości wczasowo-turystycznej. Miasto stanowi dogodny punkt wyjściowy w otaczające pasma górskie. Z centrum prowadzi pięć szlaków turystycznych m.in. na Luboń Wielki czy Babią Górę.

Co jeszcze polecisz do obejrzenia w Jordanowie? Napisz!

Dodaj komentarz