Dąbrowa Tarnowska

Początki miasta Dąbrowa Tarnowska sięgają XV w., kiedy to na skraju Puszczy Sandomierskiej powstała mała miejscowość, która swoją nazwę zawdzięcza rosnącym nieopodal gajom dębowym. Ówcześnie miejscowość nazywała się Dambrowa.

W XII w. dochodzi do lokacji miasta i przybiera ono nazwę Dąbrowa. W XIX w. dla odróżnienia miasta od innych miejscowości o podobnych nazwach zaczęto posługiwać się terminem Dąbrowa koło Tarnowa. Natomiast dzisiejsza nazwa przyjęła się niedługo przed II wojną światową.

Co zwiedzić w Dąbrowie Tarnowskiej?

W Dąbrowie Tarnowskiej zwiedzający mogą zobaczyć barokowy kościół z roku 1771 o konstrukcji zrębowej. Kościół p.w. Wszystkich Świętych to świątynia zaliczana do największych drewnianych kościołów w Polsce i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Wyposażenie świątyni odzwierciedla styl barokowo–rokokowy.

Ciekawym elementem architektonicznym jest również brama wjazdowa do pałacu Lubomirskich. Ta barokowa brama pochodzi z roku 1697 i prowadził do już obecnie nie istniejącego pałacu rodziny Lubomirskich. Została ona wybudowana na podobieństwo łuku triumfalnego. Obecnie brama wkomponowana jest w ogrodzenie kościoła.

W mieście znajdziemy również murowany obelisk fundacji Lubomirskich. Według tradycji pomnik powstał w miejscu pojedynku stoczonego pomiędzy braćmi Lubomirskimi. Ten który poległ był członkiem zakonu kawalerów maltańskich to obelisk zakończony jest charakterystycznym krzyżem.

Na terenie miasta w czasach okupacji istniało getto. Zostało ono utworzone w 1942 r. Zamknięto w nim Żydów z Dąbrowy, przesiedleńców z okolicznych miejscowości oraz osoby deportowane wcześniej z Łodzi i Skierniewic, a jego teren był ogrodzony. Miejscowi Żydzi mieli tutaj również swoją świątynię. Synagoga została wzniesiona w drugiej połowie XIX w. i posiadała wielką salę modłów. Jednak z początkiem okupacji wojska niemieckie urządziły w niej magazyn, który funkcjonował aż do roku 1970. Obecnie świątynia jest zrujnowana.

W Dąbrowie można także wypoczywać aktywnie. W gminie przygotowanych jest kilka szlaków i ścieżek rowerowych.

Co jeszcze polecisz do zwiedzenia w Dąbrowie Tarnowskiej? Napisz!

Dodaj komentarz