Wadowice

Wadowice – położone są nad rzeką Skawą u podnóża Beskidu Małego, w odległości 50 kilometrów od Krakowa. Dzięki osobie papieża Polaka Jana Pawła II to małe miasteczko stało się znane nie tylko w całej Polsce, ale i w najodleglejszych zakątkach świata. Nic dziwnego, wszak to tutaj „wszystko się zaczęło”.

Popularność regionu wzrosła szczególnie po niezapomnianej pielgrzymce Karola Wojtyły w 1999 roku. Papież, wspominając wówczas czasy swojego dzieciństwa i młodości, przytoczył wiele zabawnych anegdot dotyczących ówczesnych Wadowic i ich okolic. W pamięci wszystkich pozostało słynne zdanie o wadowickich kremówkach, na które „chodziło się po maturze”.

Zanim jednak zasiądziemy w którejś z licznych kawiarenek nad filiżanką aromatycznej kawy i wbijemy nasz deserowy widelczyk w puszystą kremówkową masę, warto poświęcić choć pół dnia na zwiedzanie atrakcji, jakie miasto może w tej chwili zaoferować turystom. Większość z nich – co zrozumiałe – wiąże się z osobą Jana Pawła II, stanowiąc bezcenną pamiątkę i świadectwo życia młodego Wojtyły i jego rodziny.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1327 r. i jest zapisana w akcie zhołdowania przez Jana I Scholastyka swojego księstwa królowi Janowi Luksemburskiemu. Miasto zostało wymienione jako Wadowicz i posiadało już w tamtym okresie prawa miejskie.

Co zwiedzić w Wadowicach?

Miasto kojarzy się głównie z Janem Pawłem II, jest to rodzinne miasto Karola Wojtyły. Można tu znaleźć ślady naszego papieża – jego dom rodzinny, w którym obecnie znajduje się Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Również w Muzeum Miejskim można obejrzeć multimedialną wystawę związaną z młodością Karola Wojtyły.

Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny to kościół dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Najstarsza część kościoła pochodzi z XV w. i jest nią gotyckie prezbiterium. Natomiast obecny kształt kościół uzyskał pod koniec XIX w.

Podczas wizyty w 1999 r. w Wadowicach Ojciec Święty wspominał również o kremówkach, które jadł po maturze. W licznych małych cukierniach znajdujących się w centrum miasteczka można nabyć i skosztować „papieskich kremówek”. Dawnej cukierni Karola Hagenhubera już nie ma, ale jest o niej wspomnienie.

Dla miłośników wędrówek oraz lubiących aktywnie spędzać swój czas Wadowice oferują liczne szlaki piesze i rowerowe w Beskidzie Małym.

Zobacz także:
Rynek w Wadowicach
Kościół św. Piotra Apostoła
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity
Sanktuarium Św. Józefa i klasztor oo. karmelitów bosych (klasztor „Na Górce”)
Dąb papieski

Autor opisów na podstronach: Paulina Wasztyl

Zobacz też:
Pociąg Papieski z Krakowa, przez Kalwarię Zebrzydowską

Dodaj komentarz