Sandomierz

Sandomierz to miasto i gmina w województwie świętokrzyskim. Miasto położone jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, przez co często nazywany jest „małym Rzymem”.

Sandomierz

Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterki, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Dzisiaj miasto jest bardzo znane dzięki telewizyjnemu serialowi „Ojciec Mateusz”, który przyniósł Sandomierzowi wielką promocję i wielu turystów.

Co zwiedzić w Sandomierzu?

Miejscowość jest rozpoznawalna dzięki wielu pięknym zabytkom. Do tych najbardziej znanych należy Zamek, który wybudowany został w XIV wieku, na miejscu dawnego grodu. Obecnie mieści się tutaj siedziba Muzeum Okręgowego. Zamek zbudowano na miejscu warowni, która stała w tym miejscu już od X wieku.

Na zainteresowanie zasługuje miejski Ratusz, który zbudowany został w XIV wieku, następnie rozbudowany w wieku XVI. Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w Polsce.

Warto odwiedzić również Collegium Gostomianum, które wzniesione zostało na początku XVII wieku, zachowało swój pierwotny kształt architektoniczny oraz funkcję. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w kraju.

Kolejnym zabytkiem jest Spichlerz z XVII wieku, który jest jedynym zachowanym spichlerzem w mieście. W roku 1908 został on przebudowany na cele mieszkalne.

Warto podejść również pod Bramę Opatowską, która jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. W pobliżu znajduje się również pozostały fragment murów obronnych miasta oraz furta dominikańska.

Inne miejsca warte odwiedzenia:
– Pałac Biskupi;
– Dawna Synagoga;
– Kościół św. Michała z dawnym klasztorem;
– Dom Długosza;
– Kościół św. Ducha;
– Katedra z XIV wieku.

Co jeszcze zwiedzić w Sandomierzu? Napisz!

Dodaj komentarz