Wieliczka

Co warto zwiedzić w Wieliczce? Sprawdź praktyczny przewodnik.

Atrakcje turystyczne w Wieliczce:

KOPALNIA SOLI WIELICZKA – MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE

Historia kopalni soli w Wieliczce sięga czasów średniowiecza. Najstarszym dokumentem świadczącym o wydobywaniu w tym miejscu soli jest przywilej Kazimierza I, z 1044 roku, nazywający Wieliczkę „magnum sal alias Wieliczka”.

Więcej informacji – Kopalnia Soli w Wieliczce

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KLEMENSA

Klasycystyczny kościół parafialny świętego Klemensa wybudowano w latach 1804-1825. Obok niego stoi dzwonnica ufundowana, pod koniec XVII wieku, przez króla Jana III Sobieskiego.

Do kościoła można wejść bez problemu. Dostać się można do środka, w dzień powszechny, bocznym wejściem od strony dzwonnicy.

ZAMEK ŻUPNY – MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH W WIELICZCE

Zamek Żupny był siedzibą zarządu saliny od końca XIII wieku, aż do 1945 roku. W zamku obecnie działa Muzeum żup Krakowskich i jest częściowo udostępniany turystom. Ogladac tutaj można wystawy archeologiczne i historii miasta oraz zobaczyć kolekcje solniczek. Do zamku należy również baszta z XIV wieku.

Godziny otwarcia:
wrzesień – kwiecień: między 9 a 14:30 (sobota wstęp wolny, poniedziałek-niedziela nieczynne)
maj – sierpień: między 9 a 20 (sobota wstęp wolny, poniedziałek nieczynne)
Pozostałe dni nieczynne: 1 stycznia, Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, 1 i 11 listopada, 24, 25, 26, 31 grudnia, 1 stycznia.

Więcej informacji – Zamek Żupny w Wieliczce

ZESPÓŁ KOŚCIELNO-KLASZTORNY 00. REFORMATÓW-FRANCISZKANÓW W WIELICZCE

W skład zespołu wchodzi kościół pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu, klasztor franciszkanów (reformatów) oraz Porcjunkula (kopia kaplicy z Asyżu, kolebka ruchu franciszkańskiego).

Więcej informacji – Zespół kościelno-klasztorny w Wieliczce

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO SEBASTIANA W WIELICZCE

Kościół świętego Sebastiana jest obiektem modrzewiowym z 1582 roku. Wnętrze świątyni zdobią witraże krakowskiej firmy Żeleńskiego wg projektu Stanisława Matejki, a także polichromia wykonana przez Włodzimierza Tetmajera. Kościół należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Z Rynku Górnego w Wieliczce do drewnianego kościółka świętego Sebastaina dotrze się ulicami: Batorego, a następnie Limanowskiego, która przechodzi później w ulicę świętego Sebastiana. W połowie ulicy Sebastiana, na wzniesieniu, znajduje się kościół.

Więcej informacji – drewniany kościółek w Wieliczce

PAŁAC KONOPKÓW W WIELICZCE

Pałac Konopków został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Wznieśli go dwaj bracia Jan i Piotr Konopka, którzy byli jednymi z udziałowców Kompanii Solnej Komercjonalnej.

Więcej informacji – Pałac Konopków w Wieliczce

PAŁAC PRZYCHOCKICH W WIELICZCE

Pałac Przychockich został wybudowany na pozostałościach po dawnym ratuszu w drugiej połowie XVIII wieku. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Zawodowych.

RYNEK DOLNY ORAZ RYNEK GÓRNY W WIELICZCE

Rynek Dolny w Wieliczce zwany jest również Rynkiem Solnym, gdyż na nim handlowano solą. Znajduje się przy nim także Szyb Regis.
Rynek Górny w Wieliczce jest przykładem zabudowy układu średniowiecznego. Stoi przy nim Pałac Przychockich.

PARKI I ALEJE

Atrakcyjnym parkiem jest Aleja Jana Pawła II, ciągnąca się od Zamku Żupnego do Szybu Daniłowicza. W parku znajduje się pomnik papieża oraz szereg ławeczek, na których można odpocząć wśród zieleni.

Inne parki:
– park w okolicy Rynku Dolnego. Stoi na nim pomnik Adama Mickiewicza.
– park świętej Kingi przy Szybie Daniłowicza z nowoczesną rzeźbą świętej Kingi.
– park Adama Mickiewicza przy ulicy Dembowskiego, naprzeciw warzelni soli w Wieliczce.

Miejscem, gdzie można wśród zieleni spędzić chwilę, jest też okolica drewnianego kościółka. Stamtąd rozciąga się ładna panorama Wieliczki.

Mapa: Wieliczka

Jak dojechać do Wieliczki?

– autobusami linii 304, 204, 244,
– pociągiem
– busami

Zobacz też: Zdjęcia z Wieliczki

Dodaj komentarz