Mosina

Mosina leży 22 kilometry na południe od Poznania. Nazwa miasta wzięła się od staropolskiego słowa moszyna, wskazującego na miejsce zarośnięte mchem.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Mosiny należą:

”Elegant z Mosiny” można go spotkać na ul. Niezłomnych. Jego nazwa wzięła się z czasów wojen szwedzkich, gdy w Mosinie działały liczne pracownie krawieckie, dzięki którym powstał ”elegant z Mosiny”. W roku 1658/60 obozujące w mieście wojska hetmana Czarnieckiego, zostały przez miejscowych krawców obszyte w nowe eleganckie mundury, inspirowane modą szwedzką i kiedy zjawiły się na wiosnę na koncentrację wojsk królewskich od razu zyskały miano ”Elegantów z Mosiny”.

Odwiedzając Mosinę warto wybrać się na spacer do pobliskiego kompleksu pałacowo-parkowego w Rogalinie. Budynek, mający kształt podkowy, zbudowany został w stylu późnobarkowo-klasycystycznym. We wnętrzu mieści się Muzeum Wnętrz. Muzeum w Rogalinie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Prezentowane są tam ekspozycje ukazujące historie rodu Raczyńskich i pałacu w Rogalinie, pałacowe wnętrze z XVIII i XIX wieku, powozownię. Godny uwagi jest też przypałacowy park z ogrodem pałacowym.
Do najciekawszych eksponatów należą: rzeźby Canowy i Thorwaldsena, porcelana miśnieńska oraz stylowe meble, tkaniny, gobeliny z XVII i XVIII wieku, arrasy francuskie flamandzkie. Znajdują się tu też liczne płótna polskich malarzy, między innymi obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmińskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego oraz Jacka Malczewskiego. Z malarstwa europejskiego należy wymienić obrazy malarzy francuskich, hiszpańskich niemieckich i austriackich.

Kościół św. Marcelina w Rogalinie, wybudowana w roku 1820, jako kaplica – mauzoleum wzorowana jest na rzymskiej świątyni Maison Carree z Nimes.

Kościół św. Michała Anioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Rogalinku. Kościół w barokowym stylu, posiadający ciekawy ołtarz z rzeźbą Madonny oraz ołtarz boczny będący przykładem sztuki ludowej z przełomu XVII i XVIII wieku.

Kościół św. Mikołaja, wybudowany w 1839 roku, został zniszczony podczas wojny, odbudowany na początku lat pięćdziesiątych. Posiada interesujące wnętrze, w którym na szczególną uwagę zasługują oryginalny ołtarz wykonany przez Romana Czeskiego oraz duże obrazy przedstawiające czterech ewangelistów. Autorem jest Jacek Strzelecki.

Dęby Rogalińskie – Lech, Czech i Rus takie imiona nadano trzem rosnącym blisko siebie dębom, aby upamiętnić legendarnych braci słowiańskich, które stoją wśród największego skupiska dębów w Wielkopolsce i jednym z największych w Europie – całość obejmuje około 960 drzew, z czego wiele okazów ma po kilkaset lat.

Dodaj komentarz