Zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie od zachodu graniczy z Niemcami, zaś od północy z Morzem Bałtyckim. Tam też znajdują się porty morskie: Darłowo, Kołobrzeg, oraz Szczecin – Świnoujście. Region obfituje nie tylko w kąpieliska nadmorskie, ale także w ośrodki wypoczynku nad jeziorami, uzdrowiska, czy też ośrodki kulturowe.

Środowisko przyrodnicze jest atrakcyjne w tym regionie, czemu towarzyszy wiele możliwości wypoczynku. Krajobraz wybrzeża jest wyjątkowy z powodu wydm nadmorskich. Walory wypoczynkowe wiążą się z klimatem morskim oraz z możliwością kąpieli w wodach Bałtyku. Piaszczyste, szerokie plaże osłonięte wydmami i bliskość lasów czyni wybrzeże Bałtyku jednym z bardziej atrakcyjnych regionów wypoczynkowych Polski.

Na omawianym terenie nie brak obszarów chronionych. W środkowej części wyspy Wolin został utworzony Woliński Park Narodowy. Aż 90% jego powierzchni zajmują lasy z przewagą borów sosnowych. Na uwagę zasługują strome brzegi klifowe, pocięte jarami. Na pograniczu z województwem lubuskim występuje Drawieński Park Narodowy. Na rzece Drawie przepływającej przez DPN organizowany jest spływ kajakowy.

Klimat zachodniopomorskiego wpływa hartująco na organizm człowieka. Częste ruchy mas powietrza – bryzy, a także duża zawartość soli jodowo-bromkowych w powietrzu, wpłynęły na to, że obszar ten jest ceniony leczniczo. Najbardziej znanymi miejscowościami łączącymi funkcje wypoczynkowe wraz z uzdrowiskowymi są: Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Dziwnówek, Połczyn Zdrój.

W Szczecinie skupiają się najcenniejsze zabytki architektury. Do licznych zabytków tego miasta zalicza się między innymi: renesansowy zamek książąt pomorskich, gotycki dom Loitzów, fragmenty murów miejskich wraz z Basztą Siedmiu Płaszczy. Świnoujście na tle innych miast zachodniopomorskiego wyróżnia się najwyższą nad Bałtykiem latarnią morską z galerią widokową. W Międzyzdrojach dużym zainteresowaniem cieszy się Promenada Gwiazd z odciskami dłoni słynnych polskich aktorów.

Wielką atrakcję turystyczną stanowią także ruiny kościółka w Trzęsaczu. Z obiektu wybudowanego w XV wieku, w odległości około 2 km od morza, z powodu niszczącej działalności fal morskich, pozostała już tylko jedna ściana.

Cechą regionu jest bardzo intensywne wykorzystanie terenów w celu wypoczynkowym. W porównaniu do innych rejonów Polski, to właśnie tutaj ma miejsce największa koncentracja wczasowiczów.

Dodaj komentarz