Park i Pałac im. Anny i Erazma Jerzmanowskich

Zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu, dzielnicy Krakowa. Powstał pod koniec XIII wieku.

Budynek i jego otoczenie były przebudowywane wraz z kolejnymi właścicielami (Ostrogscy, Zasławscy, Wodziccy, Skorupkowie, Jerzmanowscy). Za czasów Eliasza Wodzickiego wzniesiono klasycystyczny pałac (1777-1783). Gdy dobra prokocimskie zakupił Erazm Jerzmanowski, przemysłowiec i mecenas sztuki, ogrodzono park, wytyczono w nim ścieżki i ustawiono rzeźby oraz zbudowano oranżerię. Po śmierci Jerzmanowskiego jego żona Anna Jerzmanowska sprzedała majątek zakonowi augustianów. Obecna nazwa parku Anny i Erazma Jerzmanowskich została nadana przez Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia w 1991 roku.

W Pałacu Jerzmanowskich siedzibę ma obecnie zakon Augustianów, który powrócił tutaj po wysiedleniu w 1950 roku. Obok znajduje się kaplica pw. św. Mikołaja z Tolentino, która dawniej była wozownią, a dziś znów jest miejscem modlitwy i odprawiania mszy świętych. Jest też budynek gospodarczy z wieżą wodociągową. W głębi parku położony jest stadion klubu piłki nożnej KKS Prokocim.

Rosną tu między innymi buki czerwone, brzozy płaczące, wierzby mandżurskie i wiśnie japońskie. 4 dęby szypułkowe, czerwony buk i platan klonolistny zostały nawet wpisane na listę pomników przyrody.

Zwiedzanie Pałacu Jerzmanowskich

Obiekt jest na co dzień niedostępny do zwiedzania. Należy skorzystać z okazji takich jak Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, dni otwarte lub umówić się indywidualnie z zakonem:

Klasztor pw. Matki Bożej Dobrej Rady – Ośrodek Duszpasterski (Kraków-Prokocim)
ul. Górników 27, 30-808 Kraków
tel: (012) 658 05 79
e-mail: prokocim@augustianie.pl

Zdjęcia Parku Jerzmanowskich w Krakowie Prokocimiu

Mapa Parku Jerzmanowskich

Dodaj komentarz