Chęciny

Chęciny leżą w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie kieleckim. Pierwsza wzmianka o wsi Chęciny pojawiła się już w 1275 roku, natomiast prawa miejskie nadano w roku 1325.

Chęciny są miastem bogatym w zabytki oraz miejsca turystyczne, są tutaj zamki, jaskinie, kościoły oraz wiele innych atrakcyjnych miejsc.

Co zwiedzić w Chęcinach?

Nad miastem góruje Zamek Królewski, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek dzieli się na dwie części starszą, pomiędzy dwoma okrągłymi basztami, oraz młodszą z czworoboczną basztą, która dobudowana została w XV wieku. Wjazd do zamku prowadził przez most zwodzony oraz bramę z żelazną kratą. Według legend, w podziemiach zamku znajdują się skarby pozostawione tutaj przez królową Bonę.

Warto odwiedzić również późnogotycki kościół parafialny św. Bartłomieja wybudowany około 1600 roku, a także dawny zespół klasztorny franciszkanów z XIV wieku, który obejmuje gotycki kościół, późnorenesansowy budynek klasztoru oraz budynki gospodarcze.

Warto wybrać się również do kamienicy „Niemczówka”, wybudowanej w roku 1570, gdzie obecnie mieści się Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Chęcin.

Warto odwiedzić również:
– barokowy zespół klasztorny Klarysek;
– dawna późnorenesansowa synagoga z 2. połowy XVII wieku;
– średniowieczne uliczki oraz zabudowa;
– cmentarz żydowski.

Co jeszcze zwiedzić w Chęcinach? Napisz!

Dodaj komentarz