Mszana Dolna

Pierwsza wzmianka o osadzie leżącej nad potokiem „Mschena” (dzisiejsza rzeka „Mszanka”) pochodzi z 1254 roku. Gród o nazwie Mszana najprawdopodobniej założyli Cystersi ze Szczyrzyca około 1308 roku. Istnieje przekonanie, że Mszana w przeszłości była znacznym grodem otoczonym z czterech stron potokami (Mszanką, Słomką, Szklanówką i Wrębnem) oraz murem obronnym.

Pierwszym dokumentem wymieniającym Mszanę jako osadę było pismo z roku 1369 dotyczące kupna sołectwa tej osady przez Mikołaja i Przybka Braciejów. W roku 1345 na tzw. „Zarabiu” – lewym dorzeczu Raby – król Kazimierz Wielki założył kolejną wieś, która również otrzymała nazwę Mszana. Tak więc istniała stara Mszana zwana „Mieściskiem” założona przez Cystersów oraz nowa Mszana lokowana na „Zarabiu”. Prawdopodobnie po roku 1365 obie te miejscowości połączyły się w jeden gród. Przymiotnik „Dolna” nadano Mszanie w związku z lokacją w roku 1365 także przez króla Kazimierza Wielkiego wioski Mszana Górna. Miasto leżało na szlaku handlowym co pozwoliło na jego rozwój. W późniejszym okresie miasto przeżywało lata świetności głównie w XVIII i XIX wieku. Działa tutaj fabryka mebli giętych, fabryka konserw rybnych i pierwszy tartak parowy. Lata wojny i okupacji sprawiły, że miasto popadło w zapaść. Po odzyskaniu niepodległości nastąpił stopniowy wzrost znaczenia Mszany Dolnej jako ośrodka gospodarczego, edukacyjnego i kulturalnego dla miejscowości znajdujących się w jego najbliższej okolicy.

Co zwiedzić w Mszanie Dolnej?

W mieście nie znajdziemy wielu zabytków. Główną atrakcją jest Kościół parafialny w stylu neogotyckim pod wezwaniem Św. Michała Archanioła zbudowany w latach 1891–1901 oraz park dworski z piękną grupą starodrzewu oraz spichlerzem folwarcznym murowanym z XVIII r. Natomiast położenie miasta sprawia, że jest ono doskonałą bazą wypadową dla pieszych wędrówek po pobliskich górach.

Stąd niedaleko jest do Gorczańskiego Parku Narodowego i na przykład wyciągu krzesełkowego na górę Tobołów w Koninkach skąd można udać się na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Nieopodal Mszany Dolnej miłośnicy sportów zimowych mogą skorzystać z wyciągu narciarskiego w Kasinie Wielkiej lub Lubomierzu.

Co jeszcze polecisz w Mszanie Dolnej? Napisz!

Dodaj komentarz