Oświęcim

Oświęcim to jeden z najstarszych polskich grodów kasztelańskich. Miasto kojarzy się głównie z miejscem zagłady. Jednak odwiedzając Miejsce Pamięci KL Auschwitz-Birkenau warto zatrzymać się na dłużej w Oświęcimiu i dostrzec prawie 800-letnią historię miasta.

Co zwiedzić w Oświęcimiu?

Z pewnością zamek piastowski nad rzeką Sołą, w którym obecnie mieści się Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Zamek wraz z wieżą, murami obronnymi oraz zabudową wzgórza zamkowego stanowi jeden z ważniejszych zabytków. Natomiast wieża obronna, należy do jednych z najstarszych budowli z cegły w Małopolsce.

Zespół kościoła i kaplicy Salezjanów, którego historia sięga pierwszej połowy XIV w. Prawdopodobnie był to czwarty klasztor tego zakonu w Polsce, wyróżniający się spośród innych wielkością i pięknym położeniem na wzgórzu nad Sołą. Warte zobaczenia są również: cmentarz rzymsko-katolicki nieopodal ciekawego zespołu klasztornego sióstr Serafitek oraz „Dom Ślebarskich„.

Przed drugą wojną światową w mieście istniało około 20 synagog i żydowskich domów modlitwy. Do dzisiejszych czasów zachowała się jedna synagoga – Chewra Lomdej Misznajot, która razem z Muzeum Żydowskim tworzy Centrum Żydowskie.

Dodaj komentarz