Płońsk

Płońsk to miasto i gmina w zachodniej części województwa mazowieckiego, ok. 66 km od centrum Warszawy. Miasto położone jest na Wysoczyźnie Płońskiej nad rzeką Płonką. Jeżeli chodzi o etymologię nazwy miasta, istnieją dwie możliwości. Według jednej nazwa pochodzi od rzeki, która przepływa przez miasto lub – w drugim wypadku – od płonnych, czyli nieurodzajnych ziemi, na których położony jest Płońsk.

Pierwsza udokumentowana wzmianka na temat miasta pojawia się w dokumentach z 1155 roku, prawa miejskie natomiast miasto otrzymuje w roku 1400. Płońsk, ze swoją interesującą historią oraz ciekawymi zabytkami, wśród których najważniejszy to kościół pw. św. Michała Archanioła, przyciąga każdego roku wielu turystów.

Co zwiedzić w Płońsku?

  • kościół pw. św. Michała Archanioła, którego historia sięga roku 1417, kiedy to w jego miejscu książe mazowiecki Siemowit IV wraz z żoną ufundował drewniany kościół, który w 1462 roku został przebudowany przy użyciu cegły;
  • neogotycka dzwonnica z drugiej połowy XIX wieku znajdująca się w pobliżu kościoła Michała Archanioła;
  • wczesnośredniowieczne grodzisko, pozostałość grodu z XI wieku;
  • urbanistyczny układ miasta z jego zabudową oraz wylotami ulic;
  • zespół podworski w skład, którego wchodzą: dwór, mur z XIX/XX wieku, oficyna, budynki gospodarcze oraz pozostałości parku.

Co jeszcze polecisz do obejrzenia w Płońsku? Napisz!

Dodaj komentarz