Mysłowice

Mysłowice z pewnością nie słyną z turystyki, ale będąc w pobliżu warto odwiedzić to miasto, ponieważ można się zdziwić ilością zabytków, które tutaj zobaczysz. Mysłowice leżą na południu Polski w województwie śląskim, w samym środku Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Położone są w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich, w południowej części Wyżyny Śląskiej.

Przez miasto przepływa rzeka Czarna Przemsza, która w okolicy Mysłowic łączy się z Białą Przemszą tworząc Przemszę. Mysłowice graniczą między innymi z Katowicami, Sosnowcem oraz Jaworznem. Pierwsze wzmianki na temat miasta pojawiły się już w roku 1241, natomiast prawa miejskie otrzymało w 1360.

Co zwiedzić w Mysłowicach?

Do dnia dzisiejszego zachowało się w Mysłowicach kilka budynków świadczących o ich średniowiecznych korzeniach. Najstarszym budynkiem murowanym w mieście jest stojący do dziś w pobliżu rynku kościół farny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wzniesiony był w okresie lokacji miasta około XIV, wieku ulegał licznym przebudowom. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest barokowo-klasycystyczny kościół filialny pod wezwaniem Św. Krzyża. Ten właśnie kościół jest, według tradycji, najstarszym obiektem kultu w mieście.

Jeżeli chodzi o budowle świeckie warto odwiedzić mysłowicki ratusz, który został wybudowany w 1867 roku i przez dłuższy czas pozostawał on najbardziej okazałą budowlą w mieście. W Mysłowicach warto odwiedzić również trzy muzea:

  • Centralne Muzeum Pożarnictwa,
  • Muzeum Misyjne
  • oraz Muzeum Miasta Mysłowice.

Co jeszcze polecisz w Mysłowicach? Napisz!

Dodaj komentarz