Biecz

Pierwsze ślady osawnictwa na tym terenie sięgają młodszej epoki kamiennej. Natomiast w okresie wczesnego średniowiecza na wzgórzu znajdował się gród, na miejscu którego w XIII w. wzniesiono murowany zamek kasztelański. Pierwsze wzmianki o Bieczu pochodzą z XII w., a od pierwszej połowy XIII w. znani są kasztelanowie bieccy.

Najprawdopodobniej magdeburskie miejskie prawo lokacyjne Biecz otrzymał od Bolesława Wstydliwego (poł. XIII w.). Prawo to potwierdza miastu Kazimierz Wielki w 1363 r. Miasto leżało na szlakach handlowych, co pozytywnie wpływało na jego rozwój. Rozwijało się rzemiosło przede wszystkim sukiennictwo i płóciennictwo oraz handel. W Bieczu były trzy zamki i dwór królewski, wszystkie stanowiły terenowe rezydencje królewskie. Przebywali w nich wielokrotnie królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów.

Miasto Biecz ze względu na unikatowe walory architektoniczno-urbanistyczne jest perełką wśród miast południowej części Polski. W literaturze nazywany jest „Perłą Podkarpacia”, „Parva Cracovia”, jak również „Polskie Carcassonne”. Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Co warto zwiedzić w Bieczu?

Najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście jest ratusz z wieżą ratuszową zlokalizowaną na środku rynku. Ratusz wielokrotnie ulegał przebudowie. Obecna bryła budynku pochodzi z roku 1830. Wieża natomiast pochodzi z roku 1569. Jest to najwyższa budowla miasta, liczy sobie 56 m. Na szczycie wieży znajduje się galeria widokowa. W podziemiach wieży zlokalizowane jest średniowieczne więzienie tzw. turma, miejsce wymuszania zeznań tzw. konfesat i przetrzymywania więźniów do czasu egzekucji. Obecnie w budynku ratusza swoją siedzibę mają władze miasta.

Jedną z najciekawszych kamienic jest dom Zbója Becza, założyciela miasta. Budowla posiada gotycki rodowód. Natomiast do najpiękniejszych budowli w mieście zliczyć można kamienicę Barianów Rokickich. Kamienica pochodzi z okresu renesansu i zakończona jest renesansową attyką. Dodatkowo do budynku przylega średniowieczna baszta obronna. Obecnie budynek jest oddziałem Muzeum Ziemi Bieckiej z bogatą ekspozycją poświęconą aptekarstwu w historycznym rozwoju.

W Bieczu znajduje się najcenniejszy zabytek budownictwa szpitalnego na terenie Polski południowo-wschodniej. Jest to szpital królowej Jadwigi wybudowany właśnie przez tą królową. Zachowany budynek szpitala pochodzi prawdopodobnie z około 1480 r.

O walorach zabytkowych miasta w dużej mierze świadczą średniowieczne mury obronne wraz z barbakanem oraz baszty. System fortyfikacyjny Biecza początkami sięga XIV w. W obrębie murów miejskich było 17 baszt, które obsługiwane były przez cechy rzemieślnicze. Obecnie tylko niewielka część z nich zachowała się.

Zabytki sakralne to przede wszystkim kolegiata – kościół parafialny pw. Bożego Ciała, który jest najbardziej reprezentacyjną budowlą miasta. Kościół wybudowano w stylu późnego gotyku. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium zbudowane przed 1480 rokiem. Natomiast najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ołtarz główny w stylu późnego renesansu.

Klasztor OO. Franciszkanów usytuowany na wzgórzu i otoczony murem obronnym z czasów Potopu Szwedzkiego. Jest to zespołu budynków składający się z kościoła pw. Św. Anny i budynku klasztornego. Kościół to budowla barokowa, wybudowana w latach 1645-1663 na miejscu zamku starościńskiego. W podziemiach kościoła pochowany jest Wacław Potocki, największy poeta doby baroku. Do kościoła przylega dziedziniec z kaplicami Męki Pańskiej. Na dziedzińcu umiejscowiona klasycystyczna kaplica z 1834 r.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bieczu? Napisz, co polecasz!

Dodaj komentarz