Limanowa

Pierwsza wzmianka o Limanowej pochodzi z 1496 r. i w tamtym okresie miejscowość nosiła nazwę Ilmanowa. W 1565 r. Stanisław Jonrad uzyskał od króla Zygmunta Augusta przywileje, zezwalający podnieść część wsi Ilmanowa do rangi miasta. Powodem takiego działania był szlak przebiegający przez miejscowość – z Węgier do Krakowa. Miasto utrzymywało się głownie z handlu i drobnego rzemiosła.

Znajdował się tu browar, którego piwo eksportowano nawet do Węgier. Na przełomie XIX i XX w. w Sowlinach koło Limanowej znajdowała się duża, jak na ówczesne czasy, rafineria nafty.

Limanowa jest stolicą Beskidu Wyspowego, dlatego jest idealnym miejscem dla amatorów pieszych wycieczek. Szlaki piesze wiodą przez góry i podgórza, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególną popularnością cieszą się szczyty Łysej Góry, Sałasza, Jaworza i Mogielicy. Wędrując po beskidzkich szlakach często można spotkać zabytki: kościółki, kapliczki, dwory.

Miłośnicy wypraw rowerowych znajdą tutaj również coś dla siebie. W Limanowej rozpoczyna się 10 szlaków rowerowych. Tras jest na tyle dużo, że każdy będzie w stanie dostosować stopień trudności do swoich umiejętności.

Co zwiedzić w Limanowej?

Miejscem, które warto zobaczyć w Limanowej jest Bazylika Matki Boskiej Bolesnej. Powstała ona w latach 1910 – 1981 na miejscu barokowego kościoła z początku XVII w. Kościół został zaprojektowany z wykorzystaniem motywów drewnianego budownictwa okolic Beskidu Wyspowego.

Natomiast na szczycie Góry Miejskiej znajduje się Krzyż Milenijny, który w momencie wybudowania był największym krzyżem w Polsce. Krzyż pomalowany jest białą odblaskową farbą, co sprawia że o zmierzchu jest on oświetlany lampami i jest widoczny z dużych odległości. Wokół krzyża znajduje się taras, z którego podziwiać można panoramę Limanowej oraz przepiękne widoki na pobliskie góry.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskie mieści się w zabytkowym dworze Marsów pochodzącym z przełomu XVIII i XIX w. Dwór był ośrodkiem administracyjnym dla rozległego majątku, obecnie znajdują się w nim dokumenty dotyczące historii miasta i regionu.

Co jeszcze polecisz w Limanowej? Napisz!

Dodaj komentarz