Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna jest tzw. nowym dworcem, który stanął tu w 1960 roku na miejscu starego z 1860 roku. Stacja kolejowa powstała dzięki budowie linii Kaiser Ferdinand Nordbahn z Bogumina do Oświęcimia. Połączyła ona Galicję z Wiedniem, a odgałęzienie pobiegło z Czechowic-Dziedzic do Bielska.

Decyzja o budowie pierwszego dworca zapadła w 1853 roku, siedem lat później już funkcjonował. W 1887 roku do budowy nowego delegowany został przez Radę Miejską bielski projektant Carl Schulz. Budynek przeszedł remont w latach 1995-2001, gdy wymieniono okna, dach i cegły na ścianach oraz różne instalacje. Najważniejsze jednak, że poprawiono użyteczność poprzez zbudowanie nowych kas. Miłośnicy sztuki cieszą się z kolei z odsłonięcia w holu głównym zabytkowych polichromii w stylu pompejańskim. Zwróć uwagę na piękne zadaszenie peronu pierwszego, a nad wejściem na napis K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN („Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda”).

Z peronu 1 zwykle odjeżdżają pociągi do Warszawy, Żyliny, Zwardonia i Żywca. Z peronu drugiego składy ruszają do Katowic oraz Czechowic-Dziedzic. Peron trzeci służy liniom na Kraków, Cieszyn i Wadowice. Peron 1a to również pociągi do Katowic i Czechowic-Dziedzic, a także do Rybnika.

W holu są kasy biletowe oraz informacja PKP. Funkcjonuje też kawiarnia, bar (kebabownia), apteka, poczta, bank oraz informacja turystyczna.
W pobliżu jest lokomotywownia z 1848 roku.

Zdjęcia Dworca PKP

Dworzec w Bielsku-Białej

Wejście na główny dworzec kolejowy w Bielsku-Białej

Hall Dworzec

Hol dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Mapa Dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Adres: Dolne Przedmieście, ul. Warszawska 2
Przed dworcem jest parking i postój taksówek, obok przystanek miejskiej komunikacji oraz dworzec autobusowy (za kładką).

Zobacz inne atrakcje turystyczne Bielska-Białej

Dodaj komentarz