Wielkopolskie

Województwo wielkopolskie jest regionem przemysłowo-rolniczym. Jednym z najbardziej malowniczych zakątków jest Wielkopolski Park Narodowy. Na uwagę zasługuje także Puszcza Notecka, która jest największym kompleksem leśnym w okolicy. Charakterystyczne dla krajobrazu są pola wydmowe, które występują na niemal całym obszarze międzyrzecza Warty i Noteci.

Mapa Wielkopolski

Wielkopolska Mapa

Miasta Wielkopolski

Największym miastem jest Poznań. Wyróżnia się on w porównaniu do innych miast dużą liczbą zieleni. Znajdują się tutaj dwa ZOO, ogród botaniczny, oraz wiele parków leśnych i śródmiejskich. W Parku 1000-lecia nad Jeziorem Maltańskim został utworzony tor regatowy oraz sztuczny stok narciarski czynny cały rok. Jedna z największy Palmiarni znajduje się w Parku Wilsona.

Interesującym miastem jest Kórnik. Znajduje się tam dobrze zachowana rezydencja magnacka. W jej części umieszczona jest Biblioteka Kórnicka ze zbiorami liczącymi ponad 200 tys. dzieł. Gołuchów to wieś znana nawet poza granicami Polski. Znajduje się tutaj muzeum. Do cenniejszych zbiorów zalicza się kolekcję waz greckich, gobeliny flamandzkie, cenne płótna hiszpańskie i portugalskie oraz rzeźby chińskie i japońskie. Muzeum mieści się w renesansowym zamku w stylu francuskim, otoczonym fosą i parkiem. Ostrzeszów jest starym osiedlem targowym. W mieście tym w trakcie II wojny światowej znajdował się obóz jeniecki. Innym ciekawym zabytkiem są ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego.

Kolejnym miastem zasługującym na uwagę jest Licheń koło Konina. Co roku odwiedzany jest przez około milion turystów. Znajduje się tutaj największa w Polsce bazylika i centrum pątnicze. W dzwonnicy znajduje się także największy dzwon. W Gostyniu – na Świętej Górze – znajduje się barokowy zespół klasztorny Filipinów, który wzorowany jest na kościele Santa Maria Della Salute w Wenecji.

Wielkopolska jest ważnym ośrodkiem turystycznym Polski. Walory krajoznawcze są atrakcyjne i bardzo różnorodne. Dominują zabytki archeologii i pamiątki historyczne. Istnieją tu bardzo dobre warunki do uprawy jazdy konnej, wycieczek pieszych czy rowerowych.

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce

Bojanowo
Kalisz | Konin
Ostrów Wielkopolski
Poznań

Dodaj komentarz