Skarżysko-Kamienna

Skarżysko-Kamienna to miasto leżące w północnej części województwa świętokrzyskiego. Położone jest nad rzeką Kamienną, na granicy Płaskowyżu Suchedniowskiego i Garbu Gielniowskiego, a w pobliżu znajdują się Góry Świętokrzyskie.

skarzysko-kamienna przewodnik
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa

Miasto jest łatwo dostępne dla turystów dzięki swojemu położeniu na przecięciu dróg Warszawa-Kraków oraz Łódź-Rzeszów. Na terenie miasta znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych, dla osób lubiących spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla tych, którzy wolą zwiedzanie zabytków od spacerów, również znajdzie się coś ciekawego.

Co zwiedzić w Skarżysku-Kamiennej?

W mieście znajduje się kilka interesujących muzeów oraz zabytków, które warto zobaczyć. Osoby zainteresowane wojskiem powinny odwiedzić Muzeum im. Orła Białego. Jest to drugie co do wielkości tego typu muzeum w Polsce, zaraz po Muzeum Wojska Polskiego. Zbiory można zobaczyć zarówno na wystawie na świeżym powietrzu, jak i w salach muzeum.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, które jest jedyną wierną kopią Ostrej Bramy w Polsce. Co roku przyjeżdża tutaj około 70 000 pielgrzymów.

Warto zobaczyć również Dróżniczówkę – zabytek architektury wpisany do rejestru zabytków, jest to budynek mieszkalno-administracyjny z końca XIX w. Na terenie posesji znajduje się około 200-letnia zabytkowa studnia z drewna.

Osoby lubiące archeologie może zainteresować Rezerwat „Rydno”, który obejmuje zespół paleolitycznych osad przemysłowych wraz z kopalnią hematytu.

Warto odwiedzić również:
– Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego;
– Kościół pw. św. Józefa;
– cmentarz żydowski;
– cmentarz partyzancki.

Co jeszcze zwiedzić w Skarżysku-Kamiennej? Napisz!

Dodaj komentarz