Rogożno

Rogożno położone jest na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wełną, w pobliżu Jeziora Rogożno. Miasto znajduje się w odległości 40 kilometrów w kierunku północnym od Poznania.

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z wieku VIII i IX, natomiast pierwsze informacje pisane są z roku 1192.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Rogożna należą:

  • Zachowany średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta i rynku obecnie znajduje się tu plac Powstańców Wielkopolskich. Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Wita, według tradycji ufundowany przez Mieszka I i Dobrawę. Został przebudowany w stylu gotyckim około roku 1526, wewnątrz znajduje się gotycka chrzcielnica z wkomponowanym rusko-bizantyjskim medalionem z XII wieku.
  • Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz, które znajduje się w dawnym budynku Ratuszowym (zabytkowy późnoklasycystyczny budynek wybudowany w latach 1826 – 1828.
  • Proewangelicki kościół pod wezwaniem św. Ducha z roku 1807 z stojącą obok drewnianą dzwonnicą z roku 1786.
  • Liceum Ogólnokształconce im. Przemysła II – jest to jedna z najstarszych szkół średnich w Wielkopolsce, mieści się w budynku pochodzącym z roku 1896, wewnątrz znajduje się Szkolna Izba Tradycji, w której zgromadzono starodruki pochodzące począwszy od czasów pruskich, wiele dokumentów i archiwalnych fotografii, znajduje się tu także Biblioteka im. Marii i Józefa Sobolewskich posiadająca bezcenne wydawnictwa z końca XIX wieku i okresu II Rzeczypospolitej.

W mieście znajduje się gród średniowieczny na Wójtostwie.

Dodaj komentarz