Pabianice

Miasto należące do aglomeracji łódzkiej, położone w środkowej części województwa łódzkiego. Rozciąga się na obszarze Wysoczyzny Łaskiej na obszarze 33 km2, a liczba mieszkańców wynosi prawie 70 tysięcy.

Początki miasta sięgają prawdopodobnie przełomu X i XI w. Początkowo osada byłą własnością książęcą, ale w II poł. XII w. przeszła na własność kościoła krakowskiego jako dar Judyty, żony Władysława Hermana, która chciała w ten sposób wyprosić dla siebie łaskę poczęcia dziecka. Osada otrzymała prawa miejskie zapewne ok. 1342-1354 r., w tym okresie powstała tu również parafia. Pabianice rozwijały się aż do końca XVI w., kiedy liczba ludności osiągnęła 1100. W XVII i XVIII w. powtarzające się wojny i epidemie doprowadziły do upadku miasta, które w I poł. XVIII w. zamieszkiwało jedynie 300 osób. W okresie rozbiorów Pabianice były początkowo częścią Królestwa Prus, a później Imperium Rosyjskiego. XIX w. to okres szybkiego rozwoju miasta, które staje się ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. W 1914 r. Pabianice zamieszkiwało już 48 tysięcy osób. Rozwój miasta po I wojnie światowej zahamował kryzys gospodarczy lat 30., a później II wojna światowa podczas której Pabianice zostały przyłączone do Kraju Warty. Po 1945 r. miasto podniosło się ze zniszczeń ponownie stając się ważnym ośrodkiem przemysłu lekkiego.

Co zwiedzić w Pabianicach?

Do najważniejszych zabytków Pabianic należą:

  • renesansowy kościół św. św. Mateusza i Wawrzyńca z końca XVI w.,
  • renesansowy dwór obronny Kapituły Krakowskiej, w którym ma swoją siedzibę muzeum regionalne,
  • ewangelicko-augsburski kościół św. św. Piotra i Pawła wybudowany w latach 1827-1831,
  • „dom tkacza” powstały w 2 ćw. XIX w. w stylu łużyckim,
  • dworzec kolejowy wzniesiony w roku 1900,
  • eklektyczny pałac rodziny Enderów wybudowany w 1883 r. (obecnie siedziba starostwa powiatowego).

Ciekawostki

  • Przez kilka lat w mieście mieszkał św. Maksymilian Maria Kolbe.
  • W Pabianicach kursuje jedna linia tramwajowa – nr 41 –którą możemy dojechać bezpośrednio do Łodzi (choć nie do centrum miasta).

Co jeszcze możesz polecić w Pabianicach? Napisz!

Dodaj komentarz