Radłów

Radłów uzyskał prawa miejskie w zaledwie 2010 roku. Jaka jest nowa miejscowość Małopolski? Z czego słynie i co warto zwiedzić – o tym w artykule.

W wyniku obdarowania biskupów krakowskich przez Mieczysława I w X wieku powstaje osada pod nazwą Radłów. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od starożytnego narzędzia rolniczego „radła”. Pierwsze historyczne wzmianki o Radłowie datowane są na 1080 r. kiedy to w miejscowości powstaje parafia.

W roku 1241 miejscowość zostaje napadnięta przez Tatarów, którzy ją doszczętnie niszczą. Niewiadomo czy wieś ocalała, bo przez kilkadziesiąt lat nie zanotowano o niej żadnej wzmianki. Dopiero czas panowania Kazimierza Wielkiego i budowa kościoła w Radłowie to kolejne udokumentowane dane o miejscowości. Jan Grot ze Słupiej buduje kościół, który przetrwał do 1915 roku. Prawa miejskie Radłów uzyskał w 2010 roku.

Co warto zwiedzić w Radłowie?

Najstarszym zabytkiem w mieście jest kościół, którego historia sięga roku 1337. Niestety, I Wojna Światowa zamieniła miasto wraz z kościołem w ruinę. Po wojnie kościół został odbudowany, ale dokonano również zmian w jego bryle. Przedłużono nawę główną, dodając wieżę z dzwonnicą i zmieniono kształt okien przywracając im pierwotny gotycki kształt. Prawdopodobnie kształt okien został zmieniony w prostokątne w 1638 roku. Zmieniło się również wnętrze kościoła.

Radłowie znajduje się także folwark, o którym pierwsze wzmianki można znaleźć w relacjach Długosza. Z biegiem czasu zabudowania drewniane zostały zastąpione ceglanymi. Również wokół folwarku wzniesiono ceglany mur, którego fragment przetrwały do dziś.

W Radłowie został wniesiony także pałac biskupi. Data jego powstania nie jest znana, ale pewne jest że istniał już w 1390 roku. Dwór został ponownie wybudowany przez Piotra Tomickiego, który nadał mu charakter zamkowy. Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 1638-1639, jednak drewniany pałacyk spłoną lub został zniszczony w czasie wojny szwedzkiej. W roku 1667 nastąpiła kolejna rekonstrukcja pałacyku. Niecałe 200 lat później ok. 1830 roku na miejscu wcześniejszego pałacu wzniesiono kolejny klasycystyczny murowany, piętrowy budynek. Pałac podobnie jak cała miejscowość przechodził z rąk do rąk do czasu II wojny światowej. W 1945 roku w pałacu rozpoczęło działalność liceum ogólnokształcące.

Co jeszcze polecisz do obejrzenia w Radłowie? Napisz!

Dodaj komentarz