Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP

Obowiązkowym miejscem, od którego można rozpocząć zwiedzanie papieskiego miasta, jest usytuowana na rynku Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Stoi ona na miejscu dawnego, drewnianego kościoła, który spłonął w pożarze w XV.

Obecna bryła bazyliki jest efektem wielorakich renowacji i modyfikacji budowli. Najstarszą część stanowi XV-wieczne prezbiterium, reszta – w tym charakterystyczna fasada pochodzi już z XVIII wieku, zaś ozdobny balkon i umieszczone na frontowej ścianie rzeźby z wieku XIX. Ostateczny kształt kościół uzyskał dopiero w XX wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza pracom remontowym wykonanym w latach 2000 – 2003. W 1992 roku kościół uzyskał tytuł Bazyliki Mniejszej.

Wadowice Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP

Wadowicka bazylika należy do kościołów orientowanych. Fasadę zdobią trzy rzeźby dłuta Zygmunta Langmana, przedstawiające Matkę Bożą w otoczeniu św. Wojciecha i św. Stanisława oraz trzy tablice pamiątkowe dedykowane Janowi Pawłowi II, Henrykowi Sienkiewiczowi i polskim żołnierzom, walczącym o wolność ojczyzny. Na południowej ścianie budowli znajduje się zegar słoneczny, opatrzony sentencją „Czas ucieka, wieczność czeka”. Zegar ten widział z okien swojego domu przyszły papież.

Wadowice

Wewnątrz kościoła, po prawej (północnej stronie) prezbiterium znajduje się kaplica Najświętszej Rodziny ze słynną, barokową chrzcielnicą, przy której w 1920 roku ochrzczony został mały Karol Wojtyła. Po tej samej stronie z tyłu usytuowana jest kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, gdzie umieszczony został cudowny wizerunek Maryi, otaczany przez mieszkańców miasta szczególną czcią. Obok obrazu dwa papieskie wota – różaniec i szwajcarski budzik, który służył Papieżowi do ostatnich chwil życia.

Po lewej stronie prezbiterium znajduje się Kaplica Ukrzyżowania, z tyłu zaś, obok wejścia nowo utworzona Kaplica Błogosławionego Jana Pawła II. Sklepienie bazyliki pokrywają malowidła, ilustrujące nauczanie Papieża. Sufit nad prezbiterium zdobią wizerunki polskich świętych i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II oraz tych, szczególnie związanych z dziejami Archidiecezji Krakowskiej. Freski nad nawą główną i Kaplicą Papieską ilustrują dziesięć encyklik Jana Pawła II, w Kaplicy Świętej Rodziny osiem adhortacji apostolskich, w Kaplicy Ukrzyżowania Pana Jezusa osiem listów apostolskich.

Wadowice

Posąg Jana Pawła II przed bazyliką

W 2005 roku przed bazyliką stanął posąg Jana Pawła II, dzieło Maksymiliana Biskupskiego.

Wadowice posąg Jana Pawła II przed bazyliką

Dodaj komentarz