Ożarów Mazowiecki

Ożarów Mazowiecki to miasto i gmina położone w centralnej części województwa mazowieckiego, na granicy z metropolią warszawską. Miasto leży na Równinie Łowicko-Błońskiej nad Kanałem Ożarowskim. Pierwsze informacje na temat Ożarowa pojawiły się już w średniowieczu, kiedy Ożarów był wsią książęcą należącą do starostwa warszawskiego.

O mieście wspomniano również w kronikach Potopu szwedzkiego. Na początku XX wieku pojawiły się tutaj pierwsze większe zakłady przemysłowe, między innymi Huta Szkła i Fabryka Kabli w Ożarowie.

Co zwiedzić w Ożarowie Mazowieckim?

  • dworek przy ulicy Poniatowskiego – najciekawszy zabytek miasta, z początku XIX wieku, miejsce podpisania aktu kapitulacji Powstania Warszawskiego, obecnie dworek jest własnością prywatną;
  • dworek szlachecki w Umiastowie – dworek z XIX wieku, wewnątrz znajduje się zbiór pamiątek szlacheckich, z bogatą kolekcją herbów szlachty polskiej oraz biblioteczka z literaturą genealogiczną;
  • muzeum Dworu Polskiego i Pojazdów Konnych – dwór w Pilaszkowie, w którym znajduje się największe w województwie Muzeum Pojazdów Konnych, w którym można zobaczyć unikatowe bryczki, karety oraz wozy strażackie.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ożarowie Mazowieckim? Napisz i poleć!

Dodaj komentarz