Ostrowiec Świętokrzyski

Ostrowiec Świętokrzyski to miasto położone w południowej Polsce, w województwie świętokrzyskim. Leży nad rzeką Kamienną, do której wpływają tutaj Szewnianka, Modła oraz Struga Denkowska.

Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem położonym na terenie dwóch krain geograficznych zaliczanych do Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Kilkanaście kilometrów od miasta znajdują się Góry Świętokrzyskie.

Ciekawostką może być również fakt, że w pobliskiej miejscowości Krzemionka znajduje się rezerwat archeologiczny, z neolityczną kopalnią krzemienia.

Co zwiedzić w Ostrowcu Świętokrzyskim?

W mieście znajduje się wiele zabytków wartych zobaczenia, które zainteresują nawet tych najbardziej wymagających. Reprezentacyjnym punktem miasta jest górująca nad miastem kolegiata św. Michała Archanioła pochodząca z XVII wieku, która przebudowana została po najeździe księcia Siedmiogrodu Rakoczego.

Miejscem wartym zobaczenia jest również pozostałość cmentarza żydowskiego o nazwie Kirkut, który czynny był od XVIII wieku, aż do końca II wojny światowej.

Ciekawostką może być również gmach Poczty Polskiej pochodzący z lat 20-tych XX wieku, a także budynek dworca kolejowego. Kolejnym interesującym miejscem jest pałac Wielopolskich, gdzie obecnie znajduje się siedziba Muzeum Historyczno-Archeologicznego.

Inne miejsca warte odwiedzenia:
– kościół barokowy św. Stanisława Biskupa;
– cmentarz w Denkowie, z kaplicą Kozłowskich;
– dworki miejskie z przełomu XIX oraz XX wieku;
– obszar „Starej Huty”.

Co jeszcze warto zwiedzić w Ostrowcu Świętokrzyskim? Napisz!

Dodaj komentarz