Żabno

Najstarsze pisane wiadomości o Żabnie notowane są na XII wiek. Natomiast z dokumentu datowanego na 1385 r. dowiadujemy się, że Żabno posiadało już prawa miejskie. Jednak nie ma dokładnej daty określającej kiedy dokładnie to nastąpiło. Żabno ze względu na swe położenie komunikacyjne stało się miejscem cotygodniowych jarmarków, na których handlowano suknem, nabiałem, owocami, a przede wszystkim zbożem.

Prawo do nich miasto otrzymało w 1487 r. na podstawie przywileju królewskiego, a ich tradycja przetrwała do dziś. Miasto było wielokrotnie niszczone i nie omijały go klęski. Jednak lata powojenne to okres wzrostu gospodarczo-społecznego i kulturowego miasta i gminy Żabno.

Co warto zwiedzić w Żabnie?

Warty odwiedzenia w gminie Żabno jest pałac w Łęgu Tarnowskim wybudowany przez Józefa Męcińskiego w latach 1885–1892. Otoczeniem pałacu jest kilkuhektarowy park z bogatą roślinnością. Pałac ten spełnia obecnie funkcję gimnazjum.

Natomiast we wsi Otfinów znajduje się monumentalny neogotycki kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Inny sakralny obiekt znajduje się we wsi Odporyszowie. Sanktuarium odporyszowskie jest znanym miejscem kultu maryjnego w regionie tarnowskim. Tutaj corocznie w miesiącu wrześniu przybywają tysiące pielgrzymów z całego Powiśla Dąbrowskiego, ale również spoza regionu, by modlić się przed cudownym obrazem koronowanej Matki Boskiej Odporyszowskiej. Budynkowi kościoła towarzyszy zabytkowa dzwonnica i ogrodzenie wraz z kaplicą pochodzące z XVII i XVIII wieku.

Turyści lubiący aktywnie spędzać swój wolny czas znajdą na terenie gminy kilka szlaków przeznaczonych do pieszych wycieczek i przebiegających przez trasę historyczno-krajobrazową. W miejscowości Sieradza amatorzy sportów strzeleckich mogą spróbować swoich sił na strzelnicy sportowej prowadzonej przez Polski Związek Łowiecki w Tarnowie. Natomiast na zalewie w Podlesiu Dębowym można mile spędzić czas odpoczywając nad wodą.

Co jeszcze polecisz wartego zobaczenia w Żabnie? Napisz!

Dodaj komentarz