Piwniczna Zdrój

Miasto Piwniczna Zdrój powstało 1 lipca 1348 r., kiedy to Kazimierz Wielki pozwolił Hankowi (Hanuszowi), założyć miasto oparte na prawie magdeburskim. Cel jaki przyświecał założeniu miasta to potrzeba pomnożenia dochodów Królestwa, dlatego wybrano miejsce przy trakcie handlowym biegnącym z Krakowa przez Nowy Sącz do Koszyc na Węgrzech.

Podobnie jak i innych miast w Polsce, Piwnicznej nie omijały liczne klęski. Położenie miasta nad groźną górską rzeką narażało ją na częste zniszczenia wskutek wylewów tej rzeki. Szczególne spustoszenia poczyniły trzy powodzie w XVII wieku: w 1662, 1668 i 1690, zaś ostatnie powodzie w 1934, 1958 i 1997 spowodowały liczne straty.

W latach 1874-1876 wybudowano linię kolejową Nowy Sącz – Muszyna. Przystanek kolejowy w mieście wybudowano dopiero w 1908 roku, gdy miasto dało kolei subwencje na jego wybudowanie. W 1884 roku pojawili się pierwsi turyści. W 1906 wytyczono pierwszy szlak turystyczny, wiodący z Piwnicznej do Szczawnicy. Piwniczna stała się wkrótce silnym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym. Wzmagający się napływ kuracjuszy aktywizował zarząd miasta do rozbudowania uzdrowiska.

Co zwiedzić w Piwnicznej Zdrój?

W mieście turyści mają okazję zwiedzić muzeum regionalne utworzone w 1978 roku. Znajduje się tam wystawa dawnych sprzętów codziennego użytku od rzemieślniczych poprzez narzędzia kołodziejskie, bednarskie, kuśnierskie, szewskie i tkackie, do sprzętu gospodarstwa domowego z dawnych lat. W dziale etnograficznym można znaleźć narzędzia rolnicze i rękodzieła rzemieślników piwniczańskich, a także ludowe stroje czarnych górali z gunią i portkami z czarnego sukna oraz kobiecy z katanką i spódnicą tzw. błękiciorą. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z najbogatszych kolekcji sprzętu narciarskiego i starych nart. Najstarsza w kolekcji narta pochodzi z połowy XVIII wieku.

Oprócz muzeum ciekawym zabytkiem jest kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1881-86 na miejscu starszych świątyń. Jest to kościół bazylikowy z wieżą i dzwonem z 1523 roku.

Piwniczna Zdrój słynie przede wszystkim ze swojego położenia. Turyści znajdą tu liczne szlaki piesze i rowerowe. Dynamicznie rozwija się tutaj kolarstwo górskie. Coraz popularniejsza staje się także turystyka konna. Natomiast sąsiedztwo rzeki Poprad przyciąga miłośników sportów wodnych, szczególnym zainteresowaniem cieszą się spływy łodziami z Piwnicznej do Rytra. Również amatorzy białego szaleństwa znajda w Piwnicznej coś dla siebie.

Co jeszcze możesz polecić do zobaczenia w Piwnicznej Zdroju? Napisz!

Dodaj komentarz