Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki położony jest w województwie łódzkim nad rzeką Pilicą. Rozciąga się na obszarze ponad 41 km2, a liczba mieszkańców wynosi 65 tysięcy.

Miasto Tomaszów prawa miejskie otrzymało w 1830 r., ale już od końca XVIII w. w okolicy powstawały zakłady przemysłowe (piece hutnicze). Założyciel miejscowości, Antoni hrabia Ostrowski, nazwał osadę na cześć swojego ojca Tomasza, drugi człon nazwy miasta – Mazowiecki – został dodany dopiero w 1926 r. Tomaszów w niedługim czasie stał się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu włókienniczego w rejonie Łodzi. Intensywny rozwój miasta w XIX w. przerwała I wojna światowa. Po jej zakończeniu przystąpiono do odbudowy Tomaszowa. Miasto w przededniu wybuchu II wojny światowej liczyło 45 tys. mieszkańców, a lokalne zakłady wytwarzały 70% dywanów produkowanych w Polsce. 6 IX 1939 r. w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego doszło do całodziennej bitwy pomiędzy polską 13 Dywizją Piechoty a niemieckimi 1 i 4 dywizją pancerną, w wyniku której obrońcy musieli wycofać się z miasta.

Co zwiedzić w Tomaszowie Mazowieckim?

W Tomaszowie Mazowieckim warto obejrzeć m. in.

  • klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy wybudowany na zlecenie założyciela miasta Antoniego Ostrowskiego w latach 1823-1829,
  • klasycystyczny Pałac Ostrowskich (obecnie siedziba Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego),
  • Skansen Rzeki Pilicy, w którym na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy młyn wodny oraz prawdopodobnie jedyny zachowany na świecie egzemplarz ciągnika artyleryjskiego SdKfz 8/DB 10, którym chętni mogą przejechać się w czasie wakacyjnych weekendów.

W południowo-wschodniej części miasta znajduje się rezerwat przyrody Niebieskie Źródła, w którym obserwować można ciekawe zjawiska krasowe, a kilka kilometrów na południe od Tomaszowa rozpościera się Zalew Sulejowski będący świetnym miejscem na letni wypoczynek.

Ciekawostki

  • W Tomaszowie Mazowieckim urodzili się bracia Cezary i Radosław Pazura.
  • W Skansenie Rzeki Pilicy można obejrzeć m. in. „wygódkę” z której korzystali carowie przybywający na polowania w okolicznych lasach.

Co jeszcze możesz polecić w Tomaszowie Mazowieckim? Napisz!

Dodaj komentarz