Andrychów

Pierwsze wzmianki o Andrychowie pochodzą z 1344 r. wtedy to była jeszcze mała wieś. Na przełomie XVII/XVIII w. miejscowość dynamicznie się rozwija. Intensywnie rozwijało się tutaj tkactwo lniane. Lokacja miasta nastąpiła w 1767 r.

Położenie Andrychowa sprawia, że jest on doskonałym miejscem wypadowym dla turystów, chcących aktywnie odkrywać Beskid Mały. Jednak w samym mieście amatorzy turystki także znajdą coś dla siebie.

Co zwiedzić w Andrychowie?

Godny uwagi jest Kościół pw. Św. Macieja Apostoła pochodzący z 1646 r. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, ale do jego ciekawych elementów należą m.in. barokowa chrzcielnica z XVIII w.

Do sakralnych zabytkowych obiektów miasta należą również:

  • krypty przy kościele św. Macieja,
  • kapliczka słupowa z 1887 r.,
  • żydowski kirkut.

Natomiast w gminie godne uwagi są kościół parafialny pw. NPM w Inwałdzie, który został zbudowany w 1747-1750 r. i ma charakter barokowy, kaplica w Zagórniku z XIX w. oraz kościół pw. Św Jakuba Starszego w Rzykach zbudowany w latach 1793–1796 r.

Pałac Bobrowskich zwany także „zamkiem” powstał w I połowie XVII w. i pierwotnie miał charakter obronny. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, a obecny kształt uzyskał w XIX w. W części pałacu znajduje się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa, które prowadzi Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, zawierająca eksponaty dokumentujące historię miasta, ekspozycje na temat tkactwa, garncarstwa, kowalstwa.

Dodaj komentarz