Pszczyna

Pszczyna jest miastem leżącym w województwie śląskim, na Równinie Pszczyńskiej, nad rzeką Pszczynką. Średniowieczna osada pszczyńska wyrosła na szlaku kupieckim, który prowadził z Krakowa na Śląsk i dalej przez Cieszyn do południowej Europy.

Również dzisiaj położenie miasta przynosi mu wiele korzyści. Pszczyna położona jest na przecięciu tras Katowice-Bielsko-Cieszyn oraz Oświęcim-Rybnik, pomiędzy Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym a Beskidami. Miasto obejmuje południowo-zachodnią część Wyżyny Śląskiej i zachodnią część Kotliny Oświęcimsko-Raciborskiej.

Co zwiedzić w Pszczynie?

Pszczyna jest jednym z najbardziej turystycznych miast na mapie województwa śląskiego, co zawdzięcza przede wszystkim Muzeum Zamkowemu będącemu dawnym zamkiem książęcym. Dziś zamek zaliczany jest do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. W pobliżu zamku znajduje się wspaniały Zabytkowy Park Pszczyński, który rozciąga się na powierzchni 156 ha i obejmuje Park Zamkowy, Park Dworcowy oraz Dziką Promenadę.

Na uwagę zasługuje również pszczyński rynek, który tętni życiem przez cały rok – latem można tu wypić dobrą kawę, zimą zrobić zakupy na Jarmarku Świątecznym lub pojeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku.

Inne miejsca warte zobaczenia:

  • Muzeum Prasy Śląskiej
  • skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej
  • starówka
  • Muzeum Prasy Śląskiej.

Co jeszcze możesz polecić w Pszczynie? Napisz!

Dodaj komentarz