Rabka Zdrój

Historia Rabki Zdrój sięga XIII w. kiedy to wojewoda krakowski upoważnił klasztor cystersów do prowadzenia akacji osadniczej na tzw. terytorium ludźmierskim. Natomiast po raz pierwszy nazwa Rabka została użyta przez Jana Długosza.

W 1382 r. Ludwig Węgierski odebrał Rabkę klasztorowi cystersów. W drugiej połowie XVI w. rośnie zainteresowanie solankami rabczańskimi, które cieszyły się opinią uzdrawiających i leczniczych. W 1864 r. oficjalnie otwarto uzdrowisko, którego rozwój przyspieszyła budowała połączenia kolejowego między Krakowem a Chabówką w roku 1885.

Co zwiedzić w Rabce Zdroju?

Ciekawym miejscem w Rabce jest Park Zdrojowy, który znajduje się w centrum miasta i należy on do największych parków na terenie województwa małopolskiego. Park zaczął powstawać 112 lat temu, a jego drzewostan jest bardzo różny. Sprawia to, iż powietrze w parku jest przesycone różnymi zapachami. W parku znajduje się tężnia solankowa i pijalnia wód mineralnych oraz źródło Helena z zabytkową pompą.

W Rabce zachowało się stosunkowo dużo budowli drewnianych. Wśród tych ciekawszych znaleźć można Kościół św. Marii i Magdaleny wybudowany w latach 1600-1606. Kościół ma barokową bryłę oraz dobudowaną XVIII w. wieżę. Kościół ten uważany jest za perłę architektury drewnianej w skali kraju. Organistówka to prosta budowla z bali z 1860 r. Początkowo mieściła się w niej karczma, obecnie leży w rękach prywatnych.

Kościół św. Krzyża na Górze Piątkowej został wybudowany w 1757 r. w stylu podhalańskim. Wnętrze kościoła ma natomiast charakter barokowy. W 1994 roku został podpalony, jednak udało się go zrekonstruować.

Renesansowy dwór na Wysokiej powstał w 1580 r. i był lokalną rezydencją oraz ośrodkiem zarządzania czterema wsiami. Budowli nadano charakter mocno obronny, wzniesiono ją na planie kwadratu i wzmocniono podporami w każdym narożniku. W czasie II wojny światowej został częściowo zniszczony. Dwór został jednak szybko odbudowany. Obecnie znajduje się w rękach muzyka – Antoniego Pilcha.

Nieopodal Rabki znajduje się skansen taboru kolejowego w Chabówce. Na stale poszerzającą się ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności.

Rabka Zdrój to ideale miejsce do rozpoczęcia pieszych wędrówek po Gorczańskim Parku Narodowym, a dla cyklistów przygotowano kilka tras rowerowych. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tutaj również cos dla siebie. W zimie uruchamiane są wyciągi narciarskie.

Co jeszcze polecisz w Rabce Zdroju? Napisz!

Jedna myśl nt. „Rabka Zdrój

  1. Ola

    W Rabce- Zdroju warto zobaczyć Dom pod Trzema Madonnami, w którym mieści się Muzeum Górali i Zbójników. W tej wpisanej do rejestru zabytków chałupie góralskiej można samemu doświadczyć jak żyło się dawniej, spróbować wielu dawnych czynności oraz poznać regionalne stroje i zwyczaje. Muzeum działa codziennie, organizowane są też zajęcia, warsztaty, gry dla dzieci i dorosłych.

Dodaj komentarz