Grodzisk Wielkopolski

Miasto (niem. Gratz) leżące w woj. wielkopolskim, nad Letnicą. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1257, w których zapisana jest jako własność cystersów, w dokumencie sporządzonym przez księcia Przemysława I. W latach 1306 – 1314 istniała mennica książęca, w której wybijano monety o nazwie kwartnik.

Do najciekawszych atrakcji Grodziska należą:
– Park miejski, w którym znajduje się Dwór Łubieńskich, wybudowany w połowie XIX wieku. Został on zbudowany na miejscu ruin dawnej rezydencji rodu Opalińskich. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Ziemi Grodziskiej.
– Dom rzemiosła, będący kamienicą w stylu eklektycznym, wybudowana przez Abrahama Herzfelda w roku 1891 – miejscowego kupca, żydowskiego pochodzenia, który magazynował w nim żelazo. Przed I wojną światową budynek zakupił Roman Karwowski, który założył w nim sklep z cygarami.
– Zabytkowa studnia bł. Bernarda obudowana z XIX wieku, w secesyjnym stylu. Według legendy już od średniowiecza z tego ujęcia wody korzystały okoliczne browary piwne, a swoją nazwę zawdzięcza ono benedyktyńskiemu mnichowi, Bernardowi z Wąbrzeźna, który swoim błogosławieństwem sprawił, że wyschnięta studnia cudownie napełniła się wodą.
– Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim, pochodzący z ok. 1835 roku.
– Dom organisty parafialnego, zwany Organistówką, z roku 1685, w piwnicy znajdują się sklepienia kolebkowe.
– Neogotycki kościół poewangelicki, z roku 1905, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprojektowany przez Ludwiga von Tiedemanna, który również był twórcą bliźniaczego kościoła pw. Świętej Trójcy w berlińskiej dzielnicy – Lankwitz, a także kościoła św. Jerzego w Sopocie. Kamień węgielny pod budowę kościoła złożył osobiście cesarz Wilhelm II wraz z żoną Wiktorią. Wieża kościelna ma wysokość 37 metrów, a poniżej dachu znajduje się zegar z czterema tarczami, na cztery strony świata.
– Kościół farny św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim, wybudowany w XV wieku
– Kościół pobernardyński pw. Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodzisku Wielkopolskim, który razem z klasztorem, zostały wzniesione w roku 1662.

Dodaj komentarz