Poznań

Poznań to miasto królewskie, miasto niezwykłe, pełne zabytków i atrakcji turystycznych. Miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Region, którego mieszkańcy mają własną gwarę.

Poznań położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim, jest historyczną stolicą Wielkopolski, a obecnie to także stolica województwa. W obrębie miasta zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Ławica.

Znajduje się tu wiele zabytkowych zespołów i obiektów atrakcyjnych pod względem architektonicznym, do najciekawszych zalicza się zabytkowe budowle Ostrowa Tumskiego i Śródki, między innymi:

  • Kościół Katedralny św. Piotra i św. Pawła z XIV – XV wieku, przebudowany w XVIII wieku (W poznańskiej Katedrze pochowani są pierwsi władcy Polski: Mieszko I oraz Bolesław Chrobry.)
  • Kościół NMP z lat 1442 – 1448, przebudowany w XVIII w.,
  • pałac arcybiskupów wybudowany w XV w.
  • Zespół klasztoru Filipinów z kościołem św. Małgorzaty.

Do zabytków poznańskiego Starego Miasta należą:

  • zespół klasztorny Dominikanek,
  • ob. salezjanów z przełomu XV – XVI wieku,
  • liczne pałace i kamienice w Rynku pochodzące z okresu od XV do XVIII w.
  • budynek dawnej Wagi Miejskiej z XVI wieku
  • Biblioteka Raczyńskich z lat 1821 – 1828.

Na Wieży Ratuszowej figurki koziołków każdego dnia w południe bodą się rogami. Według legendy są one pamiątką wydarzenia, kiedy to dwa kozły przestrzegły mieszkańców miasta przed pożarzem.

Miłośnikom historii i militariów warto polecić Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego (www.muzeumbronipancernej.pl), a także Muzeum Motoryzacji, zlokalizowane pod Rondem Kaponiera prowadzone przez wielkopolski Automobilklub (www.aw.poznan.pl).

Muzeum Instrumentów Muzycznych znajduje się na Starym Rynku w zabytkowych kamienicach. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum powstało w 1945 roku – jego założycielem jest kolekcjoner instrumentów muzycznych, działacz sportowy Zdzisław Szulc, który został pierwszym kustoszem muzeum. Wystawy podzielone są na 4 działy: europejskich instrumentów profesjonalnych, europejskich instrumentów ludowych, pozaeuropejskich instrumentów i muzykaliów. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce.

W mieście mają siedzibę liczne kluby sportowe. Stadion Miejski Lech Poznań otwarty w 1980 roku. W 2012 roku Poznań był jednym z miast gospodarzy EURO 2012.

Fontanna na Malcie to największa w Polsce pływająca instalacja fontannowa, znajdująca się na poznańskim jeziorze Maltańskim. Stanowi jeden z obiektów kompleksu wypoczynkowego na Malcie. Tryska wodą od 2003 roku.

Są tu organizowane liczne imprezy niszowe, jak na przykład Red Bull X-Fighters, oraz festiwale ogólnotematyczne: Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Festiwal Smaków Włoskich i Kulinarny Puchar Polski w Poznaniu to tylko niektóre z odbywających się w mieście festiwali przyciągających wielu turystów chcących mile spędzić czas.

”Poznań za pół ceny!” to ciekawy pomysł proponowany przez Poznańską Organizacje Turystyczną. To świetna okazja, aby zwiedzić miasto i poznać jego atrakcje za połowę standardowej ceny. Warto śledzić kalendarium miasta, aby poznać najbliższą datę przedsięwzięcia.

W Poznaniu znajduje się też pole golfowe o nazwie ”Bachalski Sport Park”. Będąc w stolicy Wielkopolski warto wybrać się do pobliskiego Gniezna w celu zwiedzenia zabytkowej Katedry i słynnych Drzwi Gnieźnińskich, na których zobaczyć możemy życiorys św. Wojciecha.

Zdjęcia z Poznania

Mapa Poznania

Dodaj komentarz