Żywiec

Żywiec leży w południowej części Polski, w województwie śląskim. Miasto położone jest u zbiegu rzek Soły i Koszarawy w Kotlinie Żywieckiej, nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345-350 m n.p.m.

W okolicy znajduje się wiele szczytów górskich, które zachęcają odwiedzających do spacerów i górskich wycieczek. Wśród tych najbardziej wyróżniających się możemy wymienić:

  • Grojec (612 m n.p.m.),
  • Łyska (614 m n.p.m.),
  • Pilsko (1557 m n.p.m.),
  • Babia Góra (1725 m n.p.m.),
  • Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)
  • oraz Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Oprócz spacerów po łonie natury miasto ma do zaoferowania również liczne zabytki. Wartym zobaczenia jest zespół zamkowo-parkowy, w skład którego wchodzi kilka budowli. Stary Zamek, wzniesiony w latach 1485 – 1500 przez Komorowskich, który swój dzisiejszy neogotycki wizerunek zawdzięcza Habsburgom, obecnie w zamku znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego. Kolejnym budynkiem jest Nowy Zamek zbudowany w stylu neoklasycystyczny, również przez rodzinę Habsburgów. Na terenie zespołu znajduje się również piękny Park Zamkowy, w stylu angielskim, a w nim Domek Chiński, czyli dwukondygnacyjna XVIII-wieczna altana.

W Żywcu warto zwiedzić również pobliskie kościoły. Do tych najważniejszych należą Kościół Katedralny Narodzenia NMP zbudowany w I połowie XV wieku oraz Kościół p.w. Świętego Krzyża wzniesiony w końcu XIV wieku w stylu gotyckim.

W mieście znajduje się również amfiteatr, gdzie latem odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne.

Zimą warto przybyć obejrzeć liczne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, bowiem kolędowanie na Żywiecczyźnie jest bardzo huczne.

Co jeszcze polecasz w Żywcu? Napisz!

Dodaj komentarz