Podkarpackie

Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Cechuje się wyjątkowymi walorami i atrakcjami turystycznymi oraz różnorodnym folklorem.

Znajdują się tu Bieszczadzki oraz Magurski Park Narodowy, a także 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu i 71 rezerwatów przyrody. Bieszczadzki Park Narodowy wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Województwo podkarpackie wyróżnia się także ukształtowaniem powierzchni: od niziny kotliny Sandomierskiej, poprzez wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego, Dynowskiego i Przemyskiego, a skończywszy na górskich pasmach Bieszczad i Beskidu Niskiego. Prawie 35% obszaru województwa jest pokrytych lasami. Podkarpacie jest jednym z najmniej zanieczyszczonych regionów w Polsce i oferuje wodę 1 klasy czystości. Dzięki temu region obfituje w dużą liczbę uzdrowisk (między innymi: Horyniec Zdrój, Iwonicz Zdrój, Polańczyk czy Rymanów Zdrój).

W północnej części województwa podkarpackiego, a dokładniej w Baranowie Sandomierskim, znajduje się zamek (często nazywany „Małym Wawelem”) wzniesiony przez wojewodę brzeskiego Andrzeja Leszczyńskiego pod koniec XVI w. Obecnie wewnątrz zamku znajduje się muzeum. W okolicach Pogórza Przemyskiego można zwiedzić zamek w Krasiczynie, który jest jednym z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej. W Stępinie (gmina Frysztak) znajduje się wybudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej zespół schronów kolejowych. Podkarpacie wyróżniają także drewniane cerkwie greckokatolickie i prawosławne oraz żydowskie synagogi i cmentarze. Na uwagę zasługuje także Arboretum w Bolestraszycach, który należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski. Spełnia różnorodne zadania jako obiekt przyrodniczy, kulturowy, naukowy i dydaktyczny.

W trakcie zwiedzania Podkarpacia nie może zabraknąć wizyty nad Jeziorem Solińskim, który jest największym polskim sztucznym zbiornikiem pod względem ilości wody. Znajduje się na nim największa zapora (82 m) w Polsce.

Te, jak i inne cenne, atrakcje przekonują turystów do powrotu w te rejony. Za co lubisz ten region Ty? Napisz komentarz lub wyślij swoje propozycje na kontakt@praktycznyprzewodnik.pl

Dodaj komentarz