Bobowa

Bobowa znana jest ze swojego folkloru i rękodzieł ludowych. To tutaj od ponad 100 lat kobiety trudnią się wyrobem koronek klockowych. Koronki doczekały się także swojego festiwalu, który jest organizowany od kliku lat w pierwszym tygodniu października. Oczywiście głównym elementem Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej jest pokaz koronek, ale nie brakuje też innych atrakcji tj. kiermasz wyrobów. Koronki doczekały się także swojej galerii przy Centrum Kultury, gdzie można obejrzeć wystawę, a także zapoznać się ze sposobem ich wyrabiania.

Jak donosi legenda, Bobowa istniała już przed rokiem 12040. Jest to jednak informacja niepotwierdzona. Pierwsza informacja źródłowa pochodzi z roku 1339. W dokumencie potwierdzającym nadanie lasu wsi Jakubkowice na rzecz Pawła Benedykta, pojawia się fragment iż czynsz ma być uiszczany wg zwyczaju miasta Bobowa. Niestety autentyczność dokumentu jest poddawana wątpliwości.

Miasto wielokrotnie zmieniało swoich właścicieli. W 1732 r. ówczesny właściciel – Michał jaworski – zezwolił na osadzenie się w Bobowej Żydom. Przyczynili oni się w znacznej mierze do rozwoju miasta. Do dziś zachował się średniowieczny układ rynki i ulic. A miasto jest celem pielgrzymów Żydów z całego świata.

Co warto zwiedzić w Bobowej?

Wśród zabytków skalarnych miasta na szczególną uwagę zasługują:

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Św., który zachował swój pierwotny gotycki charakter pomimo kataklizmów jakie go nawiedzały w przeszłości. Na uwagę zasługuje barokowa kaplica Matki Boskiej Bolesnej (jedyna ocalała z pożaru w 1889 roku) z obrazem autorstwa Feliksa Hanasza z 1851 roku i barokową chrzcielnicą z rokokową pokrywą.

Kościół filialny p.w. Św. Zofii datowany na II połowę XV wieku. Jest to doskonały przykład gotyckiej architektury sakralnej. Kościół zbudowany jest z łupanych kamieni, a na murze w prezbiterium znajduje się namalowany farbą hieragram gotycki: napis Jezus Chrystus – wykonany średniowieczną minuskułą. Kościół został zamieniony na stajnię przez arian, a następnie przez zaborów był wykorzystywany w celach świeckich. Nieopodal kościoła znajduje się stara dzwonnica.

Synagoga pochodząca z połowy XVIII wieku, natomiast jej obecny kształt to rezultat odbudowy świątyni po pożarze miasta w 1889 roku i przebudowy po II wojnie światowej. We wnętrzu warto zobaczyć m.in. znajdującą się na wschodniej ścianie sali modlitw najlepiej zachowaną w Małopolsce, XVIII-wieczną oprawę aron ha-kodesz, czyli szafy przeznaczonej na zwoje Tory.

W Bobowej znajduje się również zamek, który został wniesiony w XVII w, ale gruntownie przebudowany w pierwszej połowie XIX wieku.

Co jeszcze polecisz do zobaczenia w Bobowej? Napisz!

Dodaj komentarz