Kazimierza Wielka

Kazimierza Wielka to miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim, położone nad rzeką Nidzicą. Miasto leży w południowo-wschodniej części Niecki Nidziańskiej, która jest częścią Wyżyny Małopolskiej.

Miasto mieści się na międzywojewódzkim szlaku komunikacyjnym, który łączy Kraków z Buskiem Zdrój. Chociaż miasto nie jest duże może pochwalić się kilkoma ciekawymi zabytkami.

Co zwiedzić w Kazimierzy Wielkiej?

Warto odwiedzić kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który wybudowany został w roku 1633, a następnie przebudowany w latach 1894 – 1895. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz „Ukrzyżowania” namalowany przez Franciszka Smuglewicza. Obok kościoła ulokowana jest dzwonnica z XIX wieku, która została przebudowana w latach 2002-2004.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Zespół pałacowy z XIX wieku. Na jego terenie można zobaczyć pałacyk z drugiej połowy XIX wieku, budynek zarządu cukrowni, a także można zrobić sobie spacer po parku.

Obiektem charakterystycznym jest również Wieża mieszkalna, pochodząca z 1888 roku, nazywana często basztą. W jej wnętrzu znajdowały się mieszkania praktykantów cukrowni, a obecnie jest to siedziba Muzeum Ziemi Kazimierskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzy Wielkiej? Napisz!

Dodaj komentarz