Żyrardów

Żyrardów to miasto położone w zachodniej części województwa mazowieckiego, ok. 45 km od Warszawy. Miasto założone zostało w roku 1830, prawa miejskie otrzymało niecałe 100 lat później, w 1916. Żyrardów uznawany jest za jedno z najciekawszych miast Zachodniego Mazowsza.

Nazwa miasta pochodzi od francuskiego inżyniera Filipa de Girarda, pierwszego technicznego dyrektora mieszczącej się tutaj fabryki lniarskiej z początku XIX wieku. W drugiej połowie XIX wieku fabryka stała się jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów lniarskich ówczesnej Europy. Dzisiaj osada fabryczna stanowi część centrum Żyrardowa, a poszczególne zabytkowe obiekty stanowią zachowany w dobrym stanie unikalny na skalę europejską układ miasta przemysłowego.

Co warto zwiedzić w Żyrardowie?

  • plac targowy – dawne targowisko położone w pobliżu byłej bramy wejściowej do fabryki, obecnie pod nazwą Plac Jana Pawła II;
  • kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia wybudowany w latach 1900-1903, w stylu neogotyckim, według projekty Józefa Piusa Dziekańskiego.

Co jeszcze polecisz do zobaczenia w Żyrardowie? Napisz!

Dodaj komentarz