Będzin

Będzin to miasto powiatowe położone w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Czarną Przemszą, we wschodniej części województwa śląskiego. Miasto jest częścią Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Będzin należy do najstarszych miast (650 lat) województw śląskiego i małopolskiego.

Miasto było historyczną stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Pełni rolę ośrodka handlowego, finansowo-gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalno-oświatowego regionu, rozwijają się również jego funkcje turystyczne.

Co zwiedzić w Będzinie?

Najważniejszym i najbardziej znanym zabytkiem Będzina jest Zamek leżący na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Zamek został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV wieku. W swojej historii przeżył pożar oraz zniszczenia podczas „Potopu”. Od 1956 roku na Zamku znajduje się Muzeum Zagłębia z kolekcją broni oraz ekspozycją związaną z historią Będzina. Na dziedzińcu znajduje się stylowa karczma rycerska.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest pobliski Kościół św. Trójcy. To najstarsza świątynia w mieście, założona prawdopodobnie w XIV wieku.

Inne zabytki w mieście:

  • Pałac Mieroszewskich
  • Cmentarz Żydowski
  • Podziemia Będzina.

Co jeszcze polecisz do zwiedzania w Będzinie? Napisz!

Dodaj komentarz