Warszawa

Warszawa to stolica i największe miasto Polski, zarówno pod względem liczby ludności jak i powierzchni. Położona jest w środkowo-wschodniej części naszego kraju, w województwie mazowieckim. Przez miasto przepływa najdłuższa rzeka Polski – Wisła. Warszawa to ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny, a także gospodarczy. Miasto jest siedzibą parlamentu, Prezydenta RP oraz Rady Ministrów.

Symbolem stolicy jest Pałac Kultury i Nauki, który budzi wiele kontrowersji. Na szczęście, jest wiele więcej atrakcji turystycznych w stolicy Polski.

Przewodnik po Warszawie

Miasto założone zostało w XIII wieku, prawa miejskie otrzymało około roku 1300. W średniowieczu miasto się Warszewa, w czasach późniejszych zmiana nazwy na Warszawa, wynikła z mazowieckiej wymowy dialektycznej. Według legendarnej etymologii nazwa miasta wywodzi się od imion rybaka Warsa i jego żony Sawy. Do miasta łatwo jest dostać się wieloma środkami lokomocji zaczynając od samochodu, przez pociągi, po samoloty (na przedmieściach Warszawy znajduje się port lotniczy Okęcie). Należy jednak pamiętać, że przemieszczanie się po mieście w godzinach szczytu może być znacząco utrudnione. W Warszawie odbywa się również wiele imprez kulturalnych, koncertów, dobrze rozwinięta jest również sieć kin oraz teatry.

Co warto zwiedzić w Warszawie?

  • historyczne centrum Warszawy wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO – obszar ten obejmuje Stare Miasto w granicach murów obronnych wraz z fosami, teren podskarpia do Wisłostrady, ul. Mostową, zabudowy z kamienicą Johna i zespół kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu oraz Zamek Królewski;
  • park kulturowy w Wilanowie obejmujący zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie;
  • zespół pałacowo-parkowy Łazienki na Agrykoli, w jego skład wchodzą między innymi: park, pałac Na Wodzie, Biały Domek, teatr na Wyspie oraz pałac Myślewicki;
  • system fortyfikacji XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa;
  • zespół Zamku Ujazdowskiego przy Alejach Ujazdowskich: ruiny zamku oraz park Agrykola;
  • Muzeum Narodowe wraz z ogrodem przy Alejach Jerozolimskich.

Co Tobie najbardziej podoba się w Warszawie? Napisz teraz lub po powrocie!

Dodaj komentarz