Góra Kalwaria

Góra Kalwaria to miasto w centralnej części województwa mazowieckiego, 42 km od centrum Warszawy. Miasto leży nad rzeką Wisłą. Informacje na temat wsi rycerskiej Góra pochodzą już z XIII wieku, ale jej znaczenie wzrosło, z chwilą, gdy stała się własnością biskupa Stefana Wierzbowskiego.

Prawa miejskie Góra Kalwaria otrzymała w 1670 roku.

góra kalwaria przewodnik
Kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Co zwiedzić w Górze Kalwarii?

  • Ratusz, wybudowany w stylu klasycystycznym, wybudowany w latach 1829-1834, w budynku znajduje się siedziba władz miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego;
  • kościół barokowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w II połowie XVII wieku, w krypcie kościoła spoczywa biskup Stefan Wierzbowski – założyciel miasta, w kościele znajduje się również najcenniejszy zabytek sakralny miasta – woskowa Pieta z XVI wieku;
  • pobernardyński barokowy zespół klasztorny oraz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP;
  • Wieczernik – najlepiej zachowany obiekt barokowego układu miasta;
  • żydowski Dom Modlitwy z 1901 roku.

Co jeszcze polecisz w Górze Kalwarii? Napisz!

2 myśli nt. „Góra Kalwaria

  1. Góra Kalwaria

    Kaplica św. Antoniego – położona na skarpie Wiślanej za kościołem parafialnym (pobernardyńskim).

    Wybudowana na miejscu pierwszej drewnianej kaplicy. W środku przed wszystkim drewniana figura św. Antoniego, słynąca cudami. Co roku odbywa się tu największy odpust ku czci świętego. Ponadto zabytkowy pozytyw (małe organy) z końca XVII w. Ogólnie klimat kapliczki jest wyjątkowy. Pominięcie na liście zabytków to grzech (ale św. Antoni wybaczy ;) )

  2. Góra Kalwaria

    aha można również zerknąć na kirkut. Dokładnej daty powstania nie znamy ale musiał istnieć już przed rokiem 1826 gdyż wtedy istniała już w Górze Kalwarii gmina żydowska a cmentarz jest wymagany do jej istnienia.

    W trakcie wojny z macew układano drogę w okolicznej wsi. Po wojnie z wielką pieczołowitością zebrano wszystkie macewy (okazało się, że część znalazła się w miejscowościach po drugiej stronie Wisły) i ustawiono je w przypadkowych miejscach. Kirkut jest cmentarzem czynnym do dziś. Ostatni pochówek odbył się chyba w 1985.

    Ponieważ nie znalazłem Czerska (pewnie dlatego, że to nie miasto) więc dodam, że koniecznie trzeba zobaczyć ruiny czerskiego zamku. To tutaj mieszkał Konrad Mazowiecki, który sprowadził do Polski krzyżaków. Tu mieszkała królowa Bona. Ogólnie super lekcja historii – szczególnie w trakcie imprez gdy zwykle na dziedzińcu wyrasta wioska archeologiczna. Warto wpaść z dzieciakami i bez ;)

Dodaj komentarz