Wolsztyn

Miasto położone nad rzeka Dojcą, w odległości 72 kilometrów w kierunku południowo-zachodnim od Poznania.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie ziemi wolsztyńskiej pochodzą z okresu kultury wczesnołużyckiej, o czym dowodzą znalezione naczynia gliniane. Pierwsze pisane informacje o tym terenie pochodzą dopiero z połowy XII wieku. Miasto Wolsztyn zostało założone przez cystersów z pobliskiego klasztoru w Obrze, dokonali tego na przełomie XIII i XIV wieku.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych Wolsztyna należą:
– Jeziora Zbąszyńskie, nazywane pojezierzem zbąszyńskim, przez które przepływa rzeka Obra,
– Pszczewski Park Krajobrazowy, gdzie znajduje się ponad pięćdziesiąt jezior oraz zabytki kultury materialnej, między innymi są to: późnorenesansowy kościół z XVII wieku z barkową plebanią (XVIII wiek) oraz ”Dom Szewca” w którym znajduje się Muzeum Regionalne, w Pszczewie,
– We wsi Rokitno znajduje się dawne opactwo cystersów i sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej.
– Przemęcki Park Krajobrazowy, na obszarze którego znajdują się 24 jeziora polodowcowe rynnowe o powierzchni od 1 do ponad 300 ha. Do flory parku należy 760 gatunków roślin w tym 30 objętych całkowitą ochroną między innymi: buławnik czerwony, lilia złotogłów, rosiczka, grążel żółty.

Z fauny występują tu: wąsatka, rudogłówka, kropiatka, z ptaków drapieżnych: bielik, błotniak zbożowy, kania ruda.
Na terenie parku znajdują się jeziora: Jezioro Dominickie, Jezioro Trzebidzkie, Jezioro Wielkie.
Pojezierze Sławskie jest największym jeziorem w okolicy.

W mieście znajdują się takie zabytki jak:
– Kościół parafialny pw. NMP Niepokalanie Poczętej, późnobarokowy budynek, powstał w drugiej połowie XVIII wieku, znajduje się na ulicy Kościelnej.
– Pocysterski klasztor i opactwo oo. Cystersów w Obrze, założone w roku 1231, kantor katedry gnieźnieńskiej. Pierwsza świątynie przetrwała do XVI wieku. Obecny kościół pochodzi z XVII wieku , gospodarzami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
– Zabytkowy skansen budownictwa ludowego zachodniej Wielkopolski. Znajdujący się w pobliżu ulicy Bohaterów Bielnika 26. Na terenie skansenu znajdują się tradycyjne wiejskie zagrody wraz z wyposażeniem wnętrz typowym dla tego regionu, między innymi można tu zobaczyć karczmę z 1706 roku, stodołę zrębową, stajnie z wozownią, zrębową studnię, chałupa parobka, zrębową chatę oraz wiatrak „Koźlak” z roku 1603.
– Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka, w którym mieszkał i tworzył znany malarz i rzeźbiarz Marcin Rożek. Jest on autorem m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Siewcy w Luboniu. W muzeum można zobaczyć pamiątki po artyście oraz materiały o historii Wolsztyna i okolic, w ogrodzie zachowało się kilka rzeźb wykonanych przez artystę.
– Parowozownia w Wolsztynie, gdzie co roku odbywa się „Parowozowe Show”, czyli parada parowozów. Impreza organizowana jest nieprzerwanie od roku 1993, na przełomie kwietnia i maja. W 2007 roku Parada Parowozów została zorganizowana razem z setną rocznicą założenia parowozowni. Obejrzało ją rekordowa liczba odwiedzających – ponad 20 tysięcy osób.

Ciekawostki:
Najbardziej znanym eksponatem wolsztyńskiej parowozowni jest parowóz Pm36-2, zwany potocznie „Piękną Heleną”.
Parowozownia we Wolsztynie jest ostatnią w Europie, która organizuje do dnia dzisiejszego rozkładowy ruch pociągów z zabytkowymi parowozami, m.in. do: Poznania i Leszna.

Dodaj komentarz