Świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie wyróżnia się bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem powierzchni. W centrum regionu wznoszą się Góry Świętokrzyskie, gdzie zalesione pasma górskie oddzielone są od siebie szerokimi, płaskimi dolinami. Rzeźbę regionu urozmaicają doliny rzeki Nidy i Kamiennej.

Najwybitniejszymi walorami turystycznymi w tym regionie odznacza się obszar Gór Świętokrzyskich. W centralnej ich części – w Łysogórach – można podziwiać rozległe gołoborza. Na obszarach zbudowanych z wapieni rozwinęły się formy krasowe. Najbardziej znanym i podziwianym przykładem jest Jaskinia Raj z urzekającą szatą naciekową. Tu także rośnie słynny Dąb Bartek – jest największym znanym drzewem w Polsce, a jego wiek szacowany jest na 645-670 lat. W drugim co do wysokości wzniesieniu w Górach Świętokrzyskich (595 m n.p.m) znajduje się Święty Krzyż. We wczesnym średniowieczu istniało tu pogańskie sanktuarium, po którym przetrwały kamienne wały o długości 1,5 km.

Jednym z bardziej znanych miast tego regionu jest Bałtów. Na terenie tej miejscowości największą atrakcją jest Park Jurajski, w którym można zobaczyć ponad 40 modeli dinozaurów naturalnej wielkości oraz muzeum skamieniałości z okresu jurajskiego. W Bodzentynie znajduje się kościół gotycki z połowy XV wieku, a w nim renesansowy ołtarz z wawelskiej Katedry. Nad brzegiem rzeki Psarki można podziwiać ruiny zamku biskupiego z II połowy XIV wieku.

Warunki klimatyczne oraz naturalne zasoby wykorzystywane są w terapii rozmaitych schorzeń. Najsłynniejsze uzdrowiska to: Solec Zdrój i Busko Zdrój. Do leczenia wykorzystuje się 13 źródeł siarkowych i solanek z zawartością jodków i bromków. W Michałowicach koło Pińczowa istnieje znana stadnina koni arabskich, zaś w Kurozwękach znajduje się jedyna w Polsce hodowla żubrów amerykańskich.

Atrakcją Niecki Nidziańskiej jest Ciuchcia Ekspress „Ponidzie” – kolejka wąskotorowa kursująca między Pińczowem a Jędrzejowem, dzięki której w podróży można podziwiać urokliwe miejsca Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Województwo świętokrzyskie choć w znacznej części jest obszarem uprzemysłowionym (znajdują się tu złoża marmurów, wapieni i gipsów) to i tak jest jednym z najbardziej malowniczych regionów w Polsce. Wpływ na taki wizerunek ma Świętokrzyski Park Narodowy oraz wiele parków krajobrazowych.

Dodaj komentarz