Warmińsko-mazurskie

Przeważająca część województwa warmińsko-mazurskiego leży na Pojezierzu Mazurskim. Region ten jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Polsce. Zasługą tego są malownicze jeziora, bajeczne krajobrazy, a także możliwość aktywnego wypoczynku – miłośnicy sportów wodnych znajdą tutaj na pewno coś dla siebie.

Województwo te jest nazywane Zielonymi Płucami Polski. Tu też znajdują się największe jeziora: Śniardwy i Mamry. Jedyną miejscowością o statusie uzdrowiska jest Gołdap.

W samym sercu Pojezierza Olsztyńskiego leży miasto wojewódzkie – Olsztyn. Na Starym Mieście stoi barokowy ratusz z XVII w. Ponadto do cennych zabytków miasta można zaliczyć gotycki zamek obronny nad rzeką Łyną, Wysoką Bramę z XIV w. oraz Planetarium Lotów Kosmicznych.

Głównymi zabytkami Elbląga są fragmenty murów obronnych z Bramą Targową, a także kościół św. Mikołaja. W pobliżu miasta znajduje się jezioro Druzno, które jest częścią rezerwatu ornitologicznego. Unikatowym w Europie Kanałem Elbląskim można przepłynąć z Elbląga do Krynicy Morskiej lub Ostródy. Nad jeziorami Czos i Juno znajduje się Mrągowo – miejscowość słynąca z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Piknik Country” oraz Festiwalu Kultury Kresowej. W miejskim ratuszu z XIX w. znajduje się Muzeum Ziemi Mrągowskiej.

Najbardziej cenioną wśród turystów miejscowością są Mikołajki – ośrodek dla żeglarzy i turystów w Krainie Wielkich Jezior. W pobliskiej wsi Popielno jest prowadzona hodowla konika polskiego typu tarpan. W Barcianach można zobaczyć XVI-wieczny zamek krzyżacki i kościół.

Obszar Wielkich Jezior jest rejonem bardzo atrakcyjnym dla wielu turystów. Czyste jeziora otoczone lasami, malownicze krajobrazy, a także charakterystyczne budowle związane z działalnością Krzyżaków to jedne z wielu atrakcji, jakie można tu zobaczyć.

Zobacz miasta:
Olsztyn
Bartoszyce
Elbląg | Ełk
Giżycko
Iława
Kętrzyn
Mrągowo
Ostróda

Dodaj komentarz